"W nocy z 11 na 12 grudnia wystawimy około 1,9 mln e-skierowań". Co trzeba wiedzieć?

Autor: MCD • Źródło: Rynek Zdrowia, MZ09 grudnia 2022 12:15

W nocy z 11 na 12 grudnia wystawimy około 1,9 mln e-skierowań - zapowiada na Twitterze resort zdrowia. Chodzi o poszerzenie Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 o dzieci w wieku od pół roku do 4 lat. W poniedziałek 12 grudnia rozpocznie się rejestracja. Ministerstwo podpowiada, co jeszcze trzeba wiedzieć o szczepieniach w tej grupie wiekowej.

"W nocy z 11 na 12 grudnia wystawimy około 1,9 mln e-skierowań". Co trzeba wiedzieć?
12 grudnia rozpocznie się rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dzieci od 6. miesiąca do 4. roku życia Fot. Shuttertock
  • W poniedziałek 12 grudnia rozpoczną się szczepienia dzieci od 6. miesiąca do 4. roku życia. Sprowadzonych do Polski preparatów wystarczy na zaszczepienie blisko 168 tysięcy pociech 
  • E-skierowania zostaną wystawione w nocy z 11 na 12 grudnia
  • Resort zdrowia podpowiada w oficjalnym komunikacie, jak się zarejestrować na szczepienie, kto kwalifikuje, gdzie szukać kwestionariusza wstępnego wywiadu

Szczepienia przeciw COVID dzieci w wieku od pół roku. Jak się zarejestrować, kto kwalifikuje?

Dzieci w wieku od pół roku do 4 lat będą szczepione Comirnaty w dostosowanej do wieku dawce pediatrycznej - 3 mikrogramy/dawkę (0,2 ml z ampułki 10 dawkowej), która została dopuszczona do obrotu po ocenie w Europejskiej Agencji Leków.

- Schemat szczepienia jest trzydawkowy i obejmuje podanie dwóch dawek w odstępie 3 tygodni oraz dawki trzeciej podawanej ≥8 tygodni po drugiej. Dla uzyskania najlepszej ochrony ważne jest podanie dawek szczepionki, bez nieuzasadnionego wydłużania odstępów pomiędzy dawkami - informuje w oficjalnym komunikacie Ministerstwo Zdrowia.

Co jeszcze warto wiedzieć? O kwalifikacji do szczepienia dzieci decyduje każdorazowo lekarz. Również lekarz stażysta i lekarz rezydent, zgodnie z zasadami ogólnymi przyjętymi dla szczepień przeciw COVID-19.

Skierowania na szczepienia zostaną wystawione automatycznie przez system od 12 grudnia z chwilą ukończenia przez dziecko 6 miesięcy. Do tego czasu punkty powinny wystawić dedykowane terminy zewnętrzne w e-rejestracji - oznaczone: kwalifikacja lekarska oraz Pfizer 3 mcg. 

Jak przypomina resort, w przypadku braku automatycznie wystawionego e-skierowania lekarz w punkcie szczepień może je wystawić samodzielnie osobom uprawnionym oceniając wiek dziecka. 

Podczas kwalifikacji lekarskiej do szczepienia najmłodszych dzieci stosowany jest Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem dziecka w wieku 6 mc – 4 lata przeciw COVID-19, dostępny TUTAJ

Rejestrować się będzie można poprzez:

  • Moje IKP,
  • bezpośrednio w punktach szczepień
  • bądź za pośrednictwem infolinii pod numerem 989, która jest czynna codziennie w godzinach między 7 a 20. 

Podczas rejestracji należy posługiwać się numeracją dawek w cyklu podstawowym: 1/3, 2/3, 3/3.

Jeżeli dziecko pomiędzy kolejnymi dawkami cyklu szczepienia ukończy 5 lat, powinno dokończyć szczepienie dawką 3 mikrogramy (0,2 ml).

W przypadku dzieci w wieku od pół roku do czterech z ciężkimi zaburzeniami odporności schemat szczepienia obejmuje trzy dawki i nie wymaga podania dawki dodatkowej. 

Jak wygląda kwalifikacja do szczepienia? 

Jeśli w czasie kwalifikacji do szczepienia, przeprowadzony przez lekarza wywiad nie ujawnia objawów alarmowych, możliwe jest zastosowanie przesiewowego badania ograniczonego do: pomiaru temperatury ciała, oglądania skóry i oceny układu oddechowego. W przypadku chorych przewlekle zaleca się rozszerzyć badanie o sprawdzenie objawów, które mogą wskazywać na zaostrzenie choroby podstawowej.

U niemowląt w wieku do 12 miesięcy zalecanym miejscem iniekcji jest przednio-boczna strona uda. U dzieci powyżej roku - przednio-boczna strona uda lub mięsień naramienny. 

Co ważne, szczepionki przeciw COVID-19 mogą być podawane w dowolnym czasie przed podaniem lub po podaniu, albo jednoczasowo (tylko w różne okolice ciała) z innymi szczepionkami w ramach Programu Szczepień Ochronnych.

Resort informuje, że nie ustalono przydatności testów serologicznych do oceny odpowiedzi immunologicznej na szczepienie, dlatego nie zaleca się wykonywania badań serologicznych, aby ocenić odpowiedź na szczepienie przed podaniem szczepionki. 

Unijny Certyfikat COVID-19 (UCC) w zakresie UE będzie wystawiany dla dziecka w pełni zaszczepionego na dotychczasowych zasadach.

Zgłaszanie działań niepożądanych

Wystąpienie Niepożądanego Odczynu Poszczepiennego (NOP) zgłasza lekarz za pośrednictwem dedykowanego formularza dostępnego na portalu: gabinet.gov.pl

Jak przypomina resort, niepożądane działania należy zgłaszać do:

  • lekarza,
  • Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, Warszawa, tel.: 22 49 21 301, smz.ezdrowie.gov.pl,
  • podmiotu odpowiedzialnego.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum