• PARTNER SERWISUpartner serwisu

W niedzielę rozpoczyna się Europejski Tydzień Szczepień

Autor: jjx/Rynek Zdrowia • • 22 kwietnia 2016 14:07

"Domknijmy lukę w szczepieniach”- pod takim hasłem obchodzony jest w tym roku Europejski Tydzień Szczepień przypadający na dni 24-30 kwietnia - przypomina PPOZ.

Europejski Tydzień Szczepień przypada na dni 24-30 kwietnia Fot. Shutterstock

Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia wskazuje, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zwraca szczególną uwagę na konieczność ciągłego podnoszenia świadomości społeczeństwa na temat znaczenia szczepień ochronnych oraz utrzymania ich dynamiki w zwalczaniu chorób zakaźnych.

Szczepienia ochronne to najpotężniejszy oręż do walki z drobnoustrojami. To właśnie dzięki nim w wielu krajach europejskich udało się skutecznie wyeliminować wiele groźnych chorób (np.polio, czy ospa prawdziwa).

- Niestety, nadal nie brakuje przeciwników szczepień. Ruchy antyszczepionkowe, strasząc powikłaniami poszczepiennymi, zyskują tysiące kolejnych zwolenników. Spadek szczepień obowiązkowych notuje się także w Polsce. Podczas gdy 5 lat temu na szczepienia nie zgłosiło się blisko 4 tysiące dzieci, w 2013 było ich już 9,5 tys., a w 2015 – aż 16 tysięcy - zaznacza prezes PPOZ.

- Rezygnacja ze szczepień może doprowadzić do gwałtownego powrotu chorób i w konsekwencji do śmiertelnych powikłań. To nie szczepionki są szkodliwe dla zdrowia, ale powikłania po przebytych chorobach- argumentuje Bożena Janicka.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum