W USK we Wrocławiu zaszczepiła się rekordowa liczba 980 osób. A w innych dolnośląskich szpitalach?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 31 grudnia 2020 16:50

Dolnośląskie szpitale węzłowe wykorzystały już wszystkie otrzymane dawki szczepionki przeciw COVID-19 i czekają na kolejne dostawy. W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu w środę zaszczepiona została rekordowa liczba 980 osób.

W USK we Wrocławiu zaszczepiła się rekordowa liczba 980 osób. A w innych dolnośląskich szpitalach?
W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu w środę zaszczepiona została rekordowa liczba 980 osób. Fot. WUM (zdjęcie liustracyjne)

W czwartek zakończyły się trwające od niedzieli szczepienia w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu, do którego trafiło najwięcej dawek w województwie.

- Łącznie otrzymaliśmy 2200 szczepionek i wyszczepiliśmy już wszystkie. Wczoraj udało nam się zaszczepić rekordową liczbę 980 osób. Dzisiaj była też spora kolejka, bo zależało nam, żeby wykorzystać wszystkie szczepionki przed Nowym Rokiem - powiedziała PAP rzeczniczka prasowa USK Monika Kowalska.

Kolejnej dostawy szczepionek szpital spodziewa się 4 stycznia. Placówka wnioskowała o dodatkowe 3 tys.

- Agencja Rezerw Materiałowych powiedziała nam jednak, że już wyczerpaliśmy tygodniowy limit. Zainteresowanie wśród naszych pracowników jest ogromne. Cały czas dopisują się też nieprzekonani. To, że w pierwszej kolejności zaszczepiła się dyrekcja szpitala, naczelny epidemiolog, zakaźnicy i pielęgniarki koordynujące oraz to, że wszyscy czują się dobrze spowodowało, że chętnych jest coraz więcej - podkreśliła Kowalska.

W USK na liście osób chętnych do szczepienia już zgłoszonych jest 10 tys. osób. Ponad 2,5 tys. osób stanowią pracownicy USK, co stanowi około 65 proc. załogi szpitala. Około 3,5 tys. osób to studenci medycyny Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, a 4 tys. zapisanych to pracownicy innych jednostek medycznych na Dolnym Śląsku. Szczepienie odbywa się obecnie w USK w czterech punktach.

W środę procedurę szczepień z pierwszej transzy zakończono też w drugim z węzłowych szpitali we Wrocławiu - Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego. Szpital łącznie otrzymał 225 szczepionek.

- Wystąpiliśmy już o następne szczepionki i 4 stycznia mamy otrzymać 550 sztuk - przekazała PAP rzeczniczka prasowa szpitala Urszula Małecka.

Na chwilę obecną gotowość zaszczepienia zgłosiło tam ok. 70 proc. całego personelu, ale cały czas zgłaszają się kolejne osoby.

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy szczepionkę otrzymało od poniedziałku łącznie 300 osób.

- Czekamy na kolejną dostawę szczepionek, dlatego, że wykorzystaliśmy już wszystkie, które zostały do nas dostarczone - podał rzecznik placówki Tomasz Kozieł.

Również w tym szpitalu cały czas rośnie liczba osób, która decyduje się na szczepienia.

- Na początku chęć zaszczepienia deklarowało prawie 60 proc. naszych pracowników. Obecnie zgłosiło się już ponad 700 chętnych z 1100, a kolejne osoby cały czas się zgłaszają, także te z innych podmiotów z terenu Legnicy. Na pewno u nas ta liczba zaszczepionych grubo przekroczy 70 proc. - ocenił Kozieł.

Dodał, że u nikogo spośród zaszczepionych osób nie wystawiły jakiekolwiek reakcje niepożądane.

W Wojewódzkim Centrum Szpitalnym Kotliny Jeleniogórskiej w Jeleniej Górze i w Specjalistycznym Szpitalu im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu wykorzystano już po 75 szczepionek z pierwszej transzy. Kolejne szczepienia zaplanowano w obu tych szpitalach po 4 stycznia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum