W Sejmie o szczepieniach obowiązkowych dla uchodźców z Ukrainy. "Taki sam rygor"

Autor: IB • Źródło: Rynek Zdrowia26 kwietnia 2022 17:00

Ukraińskie dzieci urodzone w Polsce lub przebywające w naszym kraju dłużej niż trzy miesiące już z mocy prawa podlegają obowiązkowi szczepień zgodnie z programem szczepień ochronnych na rok 2022 - mówi Dariusz Poznański, dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia.

W Sejmie o szczepieniach obowiązkowych dla uchodźców z Ukrainy. "Taki sam rygor"
Uchodźczynie z Ukrainy w punkcie recepcyjnym. Fot. Rafał Guz/PAP
  • Podczas wtorkowego posiedzenia sejmowej Podkomisji stałej ds. zdrowia publicznego Dariusz Poznański, dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia, przedstawił informację nt. dostępu do szczepień ochronnych dla obywateli Ukrainy
  • Świadczenia zdrowotne udzielane obywatelom Ukrainy są realizowane na takich samych zasadach, jak obywatelom Polski. To samo dotyczy szczepień obowiązkowych - wskazał
  • W przypadku ukraińskich dzieci i młodzieży, tam gdzie nie ma potwierdzenia wykonania wszystkich niezbędnych szczepień, lekarze POZ powinni przygotować indywidualny kalendarz szczepień - zaznaczył
  • Dzieci urodzone w Polsce lub przebywające w naszym kraju dłużej niż trzy miesiące już z mocy prawa będą podlegały obowiązkowi szczepień - podkreślił
  • Dotychczas w przypadku dzieci i młodzieży z Ukrainy wykonanych zostało ponad 3,4 tys. szczepień, z czego 2,6 tys. to szczepienia przeciwko COVID-19. Jeśli chodzi o osoby dorosłe, było to ponad 52 tys. szczepień - poinformował
  • Mamy też prawne usankcjonowany mechanizm szczepień tzw. akcyjnych, tj. stosowanych w sytuacji pojawienia się ogniska chorób zakaźnych objętych obowiązkiem szczepień, np. polio, odry, czy krztuśca - dodał

- W Polsce mamy system szczepień budowany od wielu lat, którego celem jest maksymalne wykorzystanie szczepień jeśli chodzi o przeciwdziałanie chorobom zakaźnym i ich kontrolę - mówił we wtorek na posiedzeniu sejmowej Podkomisji stałej ds. zdrowia publicznego Dariusz Poznański, dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia.

Szczepienia obowiązkowe przeciwko 14. chorobom

Przypomniał, że zgodnie z tzw. ustawą zakaźną i rozporządzeniem ws. szczepień ochronnych mamy w Polsce szczepienia obowiązkowe przeciwko 14. chorobom. Obowiązek szczepienia jest określony przepisami ustawy zakaźnej, a za nadzór nad tym zakresem odpowiada personel medyczny we współpracy z Państwową Inspekcją Sanitarną.

- To Inspekcja, w przypadku uchylania się rodziców od obowiązku zaszczepienia dziecka uruchamia różne działania. Na początku edukacyjne, perswazyjne, a jeśli nie przynoszą one rezultatu - także sankcji mające na celu wyegzekwowanie tego obowiązku - wskazywał Poznański.

"Mamy zapasy szczepionek na wiele miesięcy"

Jak mówił, proces szczepienia rozpoczyna się już w pierwszej dobie życia dziecka na oddziałach noworodkowych i następnie jest kontynuowany w POZ - w ponad 10 tys. punktów.

- Za dostępność szczepionek odpowiada Ministerstwo Zdrowia, Główny Inspektorat Sanitarny i Państwowa Inspekcja Sanitarna. Obecnie stany magazynowe muszą uwzględniać dodatkową liczbę osób, które przybyły do nas z Ukrainy. Te rezerwy są zapewnione i nie ma zagrożenia dla prawidłowej realizacji szczepień. Mamy zapasy na wiele miesięcy, a postępowania zamówień publicznych na dostawy kolejnych partii są realizowane - zapewnił.

Szczepienia dzieci z Ukrainy. "Potrzebny indywidualny kalendarz szczepień"

- Jeśli chodzi o szczepienia dla obywateli Ukrainy, specustawa, która weszła w życie 15 marca br. sankcjonuje fakt, że świadczenia zdrowotne udzielane obywatelom Ukrainy są realizowane na takich samych zasadach, jak obywatelom Polski, z wyjątkiem lecznictwa uzdrowiskowego. To samo dotyczy szczepień obowiązkowych. Tak samo są one nieodpłatne i należy do nich podchodzić z takim samym rygorem - zaznaczył Poznański.

- Zaproponowaliśmy, aby w przypadku ukraińskich dzieci i młodzieży, tam gdzie nie ma potwierdzenia wykonania wszystkich niezbędnych szczepień, lekarze POZ przygotowywali indywidualny kalendarz szczepień. Z kolei dzieci urodzone w Polsce lub przebywające w naszym kraju dłużej niż trzy miesiące, już z mocy prawa będą podlegały obowiązkowi szczepień zgodnie z programem szczepień ochronnych na rok 2022 - wyjaśniał.

Stawki dla lekarzy POZ

- Każde ukraińskie dziecko powinno otrzymać książeczkę zdrowia, gdzie szczepienia będą odnotowywane. Ponadto miejscem, w którym szczepienia obywateli Ukrainy będą rejestrowane i raportowane do NFZ, jest elektroniczna karta szczepień - dodał Poznański.

Poinformował, że pierwsza wizyta, w ramach której lekarz POZ weryfikuje kompletność szczepień dziecka, ustala indywidualny kalendarz szczepień i ustala, czy występują przeciwwskazania do zaszczepienia, wyceniona jest na poziomie 108 zł. Wykonanie każdego kolejnego szczepienia, zgodnie z tym kalendarzem, wycenione zostało na 48 zł.

Ilu uchodźców zaszczepiło się dotychczas?

- Dotychczas w przypadku dzieci i młodzieży z Ukrainy wykonanych zostało ponad 3,4 tys. szczepień, z czego 2,6 tys. to szczepienia przeciwko COVID-19. Jeśli chodzi o osoby dorosłe, było to ponad 52 tys. szczepień, także w większości przeciwko COVID-19, ale także przeciwko grypie - mówił Poznański.

- Mamy też prawne usankcjonowany mechanizm szczepień tzw. akcyjnych, tj. stosowanych w sytuacji pojawienia się ogniska chorób zakaźnych objętych obowiązkiem szczepień, np. polio, odry, czy krztuśca. Na razie, po dwóch miesiącach od przybycia uchodźców z Ukrainy, nie odnotowujemy jednak istotnie zwiększonej zapadalności w stosunku do tego, czego moglibyśmy się spodziewać jeśli chodzi o tak dużą populację - zaznaczył

- Według ostatnich sprawozdań mamy do końca marca 26 przypadków krztuśca (w całym ub.r. było ich 37) oraz kilka przypadków odry. Nie ma natomiast żadnych przypadków zachorowań na polio, błonicę, czy tężec - wymieniał.
 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum