W Rzeszowie szczepią wszystkich chętnych, bez skierowań? Dworczyk komentuje

Autor: Jacek Wykowski/Rynek Zdrowia • • 05 kwietnia 2021 14:16

Jak zauważa Rafał Mundry z Uniwersytetu Wrocławskiego, w Rzeszowie wyszczepiono już 63 proc. mieszkańców, podczas gdy średnia dla największych miast kraju to jedynie 27 proc. Szef KPRM nie dostrzega w tych wyliczeniach problemu.

W Rzeszowie szczepią wszystkich chętnych, bez skierowań? Dworczyk komentuje
W Rzeszowie, gdzie 9 maja odbędą się wybory, wyszczepiono już 63 proc. populacji. Fot. Shutterstock
  • W Rzeszowie wyszczepiono już 63 proc. mieszkańców miasta. To najwięcej w Polsce
  • Biorąc pod uwagę ostatni tydzień, szybciej szczepi jedynie Warszawa
  • Szef KPRP uważa, że doniesienia te nie są prawdziwe. Na wtorek zapowiedział konferencję prasową

W Rzeszowie wykonano już 119 tys. szczepień na 190 tys. mieszkańców (63 proc. populacji). Dla porównania, średnia dla największych polskich miast to 27 proc. Jak podaje na Twitterze Rafał Mundry z Uniwersytetu Wrocławskiego, po Rzeszowie następne w kolejności są Katowice ("jedynie" 39 proc. wyszczepionych), potem Poznań (36 proc.) i Lublin (34 proc.).

Z kolei drugą dawkę szczepionki przyjęło w Rzeszowie 33 tys. osób (17,4 proc. mieszkańców). Tymczasem średnia na cały kraj to jedynie 5,4 proc.

Mundry zauważa ponadto, że Rzeszów był drugi pod względem szczepień w minionym tygodniu (21,8 tys. szczepień) - za Warszawą (56,7 tys. szczepień) a przed Krakowem (19,9 tys. szczepień). Tym samym, jeśli chodzi o pierwszą dawkę, przegania w szczepieniach na koronawirusa inne polskie miasta - półtora miesiąca temu był na 12 miejscu, obecnie jest na 7.

Szczepienia dla każdego, bez żadnych skierowań?

"Gazeta Wyborcza" podaje, że w czwartek i piątek przed jednym z rzeszowskich punktów szczepień czekały tłumy, w tym 20-, 30- i 40-latkowie bez żadnych skierowań.

"Dowiedziałam się o możliwości szczepienia od kuzynki, która zaszczepiła się w czwartek. Powiedziała mi, że wystarczy pojechać, stanąć w kolejce i bez problemu dostaje się szczepionkę Pfizera. Pojechałam w piątek około 18. Kolejka wiła się przez kilkadziesiąt metrów. Stanęłam w ogonku, powiedziałam, że jestem studentką szkoły strażackiej, weszłam i się zaszczepiłam. Nikt nie sprawdzał żadnych dokumentów" - relacjonuje cytowana przez GW 24-latka z Rzeszowa.

"Wczoraj Pfizerem można się było zaszczepić bez zapisów i e-skierowania w przynajmniej dwóch miejscach na Podkarpaciu. Zdjęcia z Rzeszowa, przed jednym z punktów szczepień. Szczepią każdego chętnego. Pfizerem.
Czy rząd nam o czymś nie mówi?" - napisał na TT poseł Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński

W rozmowie z Wirtualną Polską poseł powiedział, że punkt pokazany na zdjęciach nie jest jedynym, który udostępnił szczepionki dla chętnych.

Dworczyk zapowiada konferencję prasową

Do całej sprawy w mediach społecznościowych odniósł się szef KPRM Michał Dworczyk.

Napisał, że doniesienia o Rzeszowie i procencie zaszczepionych mieszkańców tego miasta nie są prawdziwe. Jego zdaniem wszystkie regiony szczepią w podobnym tempie, a rozmieszczenie punktów na Podkarpaciu powoduje, że mieszkańcy części regionu i pobliskich powiatów korzystają ze szczepień właśnie w Rzeszowie.

"Liczby pokazują zaszczepionych w punktach szczepień a nie liczbę zaszczepionych mieszkańców Rzeszowa. Wpływ na to ma także fakt, że duże punkty szczepień raportują w Rzeszowie szczepienia wykonane w terenie. Jutro szczegółowo omówimy to w trakcie konferencji. #StopFakeNews" - napisał Dworczyk.

Komentatorzy: powodem są wybory

Wielu komentatorów wskazuje na polityczny aspekt rzekomo przyspieszonych szczepień w Rzeszowie. 9 maja odbędą się tam wybory prezydenckie - dotychczasowy wieloletni prezydent Tadeusz Ferenc musiał zrezygnować z powodów zdrowotnych.

O prezydenturę walczyć będą m.in. popierana przez PiS wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. W mediach pojawiają się opinie, że szybsze wyszczepienie mieszkańców miasta ułatwi przeprowadzenie wyborów i zwiększy szansę kandydata popieranego przez obóz rządzący.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum