• PARTNER SERWISUpartner serwisu

W Izraelu podjęto ważną decyzję. Dzieci w wieku 5-11 lat będą szczepione przeciw COVID-19

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP15 listopada 2021 06:19

W Izraelu zdecydowano o podawaniu szczepionki przeciwko COVID-19 dzieciom w przedziale wiekowym od 5 do 11 lat. Na razie nie podano daty rozpoczęcia procesu.

W Izraelu dzieci poniżej 12 roku życia zostaną zaszczepione. Fot. Shutterstock
  • Rząd izraelski zdecydował w niedzielę (14 listopada) o podaniu szczepionki przeciwko COVID-19 dzieciom w wieku od 5 do 11 lat
  • EMA w minionym tygodniu zatwierdziła awaryjne podawanie preparatu Pfizer zawierającego 10 mikrogramów dzieciom w tym przedziale wiekowym
  • W Izraelu jest obecnie 1,2 mln dzieci w podanym wieku. Z lokalnego sondażu wynika z kolei, że 27 proc. rodziców dzieci poniżej 12 roku życia zdecydowałoby się na ich zaszczepienie

Młodsze dzieci szczepione w Izraelu

W zeszłym tygodniu Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła awaryjne zastosowanie szczepionki Pfizera i BioNTech dla tej grupy wiekowej w dawce zawierającej 10 mikrogramów preparatu. Osobom w wieku 12 lat i starszym podawana jest dawka zawierająca 30 mikrogramów preparatu.

Pfizer i BioNTech zapewniają, że ich szczepionka wykazała 90,7 proc. skuteczności przeciwko Covid-19 w badaniu klinicznym z udziałem dzieci w wieku od 5 do 11 lat.

- Większość ekspertów w naszej komisji była zdania, że korzyści płynące ze szczepienia tej grupy wiekowej przewyższają jakiekolwiek ryzyko - napisano w oświadczeniu izraelskiego ministerstwa zdrowia.

W Izraelu jest 1,2 mln dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Sondaż opinii publicznej w tym kraju z zeszłego tygodnia wykazał, że 27 proc. rodziców dzieci poniżej 12. roku życia zdecydowałoby się na podanie swojemu dziecku szczepionki, 33 proc. sprzeciwia się, 40 proc. jest niezdecydowanych. 

Czytaj: Prof. Pyrć o wzrostach zakażeń koronawirusem w Wielkiej Brytanii i Izraelu

Rekomendacja dla zaszczepionych Pfizerem

Przypomnijmy, w październiku pojawiła się informacja w "Jerusalem Post", że  osoby zaszczepione Pfizerem w Izraelu mogą otrzymać rekomendację, aby unikać forsownych ćwiczeń i aktywności fizycznej do tygodnia po przyjęciu każdej z dawek. Urzędnicy izraelskiego resortu zdrowia, przekazali tę rekomendację komitetowi ds. kontroli nad epidemią i szczepionek na COVID-19.

Okazuje się, że szczepionka Pfizer może zwiększać ryzyko zapalenia serca, ale przebiega on znacznie łagodniej. W "Jerusalem Post" pojawiła się ważna informacja:

- Rekomendujemy, żeby wszyscy, zwłaszcza nastolatkowie i młodzi mężczyźni poniżej 30 roku życia, unikali forsownej aktywności fizycznej, takiej jak intensywne ćwiczenia, przez tydzień po pierwszej i drugiej dawce (szczepionki Pfizer/BioNTech – czytamy.

Czytaj: Izrael. Zaszczepieni Pfizerem dostaną nową rekomendację. Dotyczy aktywności fizycznej

Nowe przepustki covidowe w Izraelu. Konieczna aplikacja od ministerstwa zdrowia

Od 15 listopada lockdown dla niezaszczepionych w Austrii

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum