PAP/Rynek Zdrowia | 20-11-2020 20:30

W Hiszpanii mają już gotowy plan szczepień przeciw Covid-19. Czy u nas też powstanie?

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez ogłosił w piątek (20 listopada), że jego gabinet ma już gotowy ogólnokrajowy plan szczepień przeciw Covid-19. Głosowanie nad tym dokumentem w parlamencie ma nastąpić jeszcze w listopadzie.

Fot. Flickr (CC BY-ND 2.0)

Jak wyjaśnił szef centrolewicowego rządu podczas wizyty we wspólnocie autonomicznej La Rioja, Hiszpania jest obok Niemiec pierwszym krajem w Unii Europejskiej z takim planem.

- Zamierzamy do końca pierwszego półrocza 2021 r. zaszczepić znaczącą część naszego społeczeństwa - zadeklarował Sanchez.

Szef rządu powiedział, że w planach rządu w walce z Covid-19 na najbliższe miesiące jest też zwiększenie o 10 tys. miejsc w placówkach szkolących personel służby zdrowia.

Sanchez przypomniał, że pomimo spadku w Hiszpanii dynamiki dobowych przyrostów zakażeń do 13 tys. na początku tygodnia w kolejnych dniach liczby nowych przypadków znów zaczęły rosnąć. W czwartek było ich ponad 16 tys.

Przed nami jeszcze bardzo trudne miesiące, ale wierzę, że nasza walka z epidemią okaże się skuteczna - powiedział Sanchez, deklarując, że jego rząd uszanuje decyzje wszystkich obywateli oraz instytucji w sprawie szczepień.

10 listopada minister zdrowia Salvador Illa ogłosił, że do maja 2021 r. hiszpańskie służby medyczne zaszczepią 10 mln obywateli. Wyjaśnił, że szczepionkę dostarczy koncern Pfizer i współpracująca z nim spółka BioNTech.

Marcin Zatyka (PAP)