• PARTNER SERWISUpartner serwisu

W. Brytania: rząd planuje program szczepień przeciwko HPV dla chłopców

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 lipca 2018 18:40

Brytyjski rząd zapowiedział we wtorek (24 lipca) objęcie programem bezpłatnych szczepień w Anglii chłopców w wieku 12 i 13 lat przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Jak zaznaczono, to nie tylko ochroni ich przed rozwojem raka, ale także zwiększy ogólną odporność.

W Angli będą szczepienia przeciwko HPV zarówno dla chłopców jak i dziewczynek. Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Szczepionki pozwolą chronić chłopców m.in. przeciwko różnym odmianom raka prącia, odbytu i gardła.

Od 2008 roku dziewczynki w Anglii mogą być bezpłatnie zaszczepione przeciwko HPV w ramach publicznej służby zdrowia. Anglia ma stać się teraz jednym z niewielu miejsc na świecie, gdzie oferowane będą szczepienia przeciwko HPV zarówno dla chłopców jak i dziewczynek.

"Program szczepień dla dziewczynek już teraz ratuje setki osób rocznie i jestem zachwycony, że będziemy teraz chronić jeszcze większą grupą ludzi przed tą wyniszczającą chorobą (...)" - oświadczył w komunikacie dla mediów wiceminister zdrowia Steve Brine.

Z kolei doktor Mary Ramsay, która jest szefową programu szczepień w odpowiedzialnej za zdrowie publiczne instytucji Public Health England, tłumaczyła, że dzięki programowi szczepień wśród młodych kobiet udało się obniżyć poziom zachorowań na najgroźniejsze, wywołujące raka formy HPV - HPV16 i HPV18 - o ponad 80 proc.

Nowy program wejdzie w życie najprawdopodobniej w roku szkolnym 2019/2020 i obejmie według szacunków dziesiątki tysięcy nastolatków.

Z Londynu Jakub Krupa 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum