PAP | 12-04-2021 16:16

W 16 dni zaszczepili 93 proc. dorosłych mieszkańców. Co to za kraj?

Położone w Himalajach królestwo od 27 marca zaszczepiło 93 proc. swojej dorosłej populacji. Ogółem kraj zaszczepił 62 proc. z 800 tys. mieszkańców - podała agencja AP.

Bhutan otrzymał od Indii pierwsze 150 tys. dawek szczepionki firmy AstraZeneca już w styczniu, ale preparat zaczęto podawać pod koniec marca. Fot. Shutterstock

Szybkie rozprowadzenie szczepionki stawia Bhutan tuż za Seszelami, które zaszczepiły 66 proc. swojej populacji liczącej prawie 100 tys. osób.

Sukces kampanii szczepień w Bhutanie przypisuje się niewielkiej liczbie mieszkańców, ale także działalności wolontariuszy i łańcuchowi chłodniczemu używanemu podczas wcześniejszych akcji szczepień.

Bhutan otrzymał od Indii pierwsze 150 tys. dawek szczepionki firmy AstraZeneca w styczniu, ale preparat zaczęto podawać pod koniec marca, ze względu na pomyślne daty w astrologii buddyjskiej.

Dr Pandup Tshering, sekretarz w ministerstwie zdrowia, powiedział, że preparat nadal jest podawany osobom, które nie mogły się zaszczepić w okresie kampanii i że kraj ma wystarczającą liczbę dawek, aby zaszczepić całą populację.

Do tej pory Bhutan odnotował 910 przypadków zakażenia koronawirusem i jeden zgon w wyniku Covid-19. Wprowadzono obowiązkową 21-dniową kwarantannę dla wszystkich osób przybywających do kraju. Jak podał Tshering, wszystkie szkoły i instytucje edukacyjne są otwarte i monitorowane pod kątem zgodności z regulacjami.