Unia kupuje szczepionki przeciw małpiej ospie. Będą szybko dostępne dla państw członkowskich

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia15 czerwca 2022 17:30

HERA, Urząd ds. Gotowości i Reagowania Komisji Europejskiej ds. Zdrowia, zawarła umowę z firmą Bavarian Nordic na zakup 109 090 dawek ich szczepionek trzeciej generacji w odpowiedzi na możliwą epidemię ospy małpiej.

Unia kupuje szczepionki przeciw małpiej ospie. Będą szybko dostępne dla państw członkowskich
Unia Europejska zabezpieczy państwa członkowskie w szczepionki przeciw małpiej ospie. Fot. Adobestock
  • HERA, Urząd ds. Gotowości i Reagowania Komisji Europejskiej ds. Zdrowia, zawarła umowę z firmą Bavarian Nordic
  • Unia Europejska kupi 109 090 dawek szczepionek trzeciej generacji w odpowiedzi na możliwą epidemię ospy małpiej
  • Ponieważ liczba przypadków nadal rośnie, umowa ta sprawi, że szczepionki będą szybko dostępne dla wszystkich państw członkowskich UE, Norwegii i Islandii

Szczepionki kupione z budżetu UE. Po raz pierwszy

W ocenie ryzyka Europejskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (ECDC) zaleciło dotkniętym chorobą krajom rozważenie wczesnych szczepień po ekspozycji, aby zapobiec chorobie lub złagodzić jej przebieg.

- Szybkie i skuteczne zapewnienie szczepionek wszystkim państwom członkowskim UE w odpowiedzi na epidemie ospy małp jest naszym moralnym obowiązkiem i konkretnym osiągnięciem naszej namacalnej zdolności do ochrony ludzi. Dołożymy wszelkich starań, aby zbudować prawdziwą, solidną Europejską Unię Zdrowia w służbie naszych obywateli - powiedział wiceprzewodniczący ds. promowania naszego europejskiego stylu życia Margaritis Schinas.

Po raz pierwszy wykorzystany zostanie budżet UE, za pośrednictwem programu EU4Health, do bezpośredniego zakupu szczepionek dla państw członkowskich.

- Po raz pierwszy kupujemy te szczepionki w ramach programu EU4Health i przekazujemy je naszym państwom członkowskim. Wybuch epidemii ospy małp pokazał znaczenie jednolitego podejścia UE do gotowości i reagowania na pojawiające się zagrożenia dla zdrowia. Dzięki podpisanemu dziś porozumieniu zapewniamy państwom członkowskim dostęp do bardzo potrzebnych szczepionek, aby chronić ludzi narażonych na ospę małp. Jest to namacalna demonstracja naszej wzmocnionej zdolności do szybkiego reagowania na kryzysy zdrowotne, ale także szybkiej i zbiorowej reakcji, jaką może zapewnić Europejska Unia Zdrowia - dodała Komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stella Kyriakides.

HERA udostępni szczepionki potrzebującym krajom

Agencja Wykonawcza Komisji ds. Zdrowia i Cyfryzacji (HaDEA) zakupiła szczepionkę trzeciej generacji w imieniu i na rzecz HERA. HERA następnie udostępni szczepionki państwom członkowskim UE proporcjonalnie, zaczynając od tych najbardziej potrzebujących.

Szczepionka trzeciej generacji jest obecnie dopuszczona wyłącznie na szczeblu UE w celu ochrony osób dorosłych przed ospą prawdziwą.  Jednak szczepionka przeciwko ospie chroni również ludzi przed ospą małp, ponieważ wirus ten jest blisko spokrewniony z wirusem ospy. 

Niektóre państwa członkowskie już przyznały krajowe zwolnienia umożliwiające tymczasowe stosowanie szczepionki przeciwko wirusowi ospy małpiej. Europejska Agencja Leków jest gotowa wesprzeć państwa członkowskie w ułatwianiu takich zwolnień i proaktywnie skontaktowała się z firmą w celu przyspieszenia procesu regulacyjnego.

W oparciu o największą liczbę przypadków dostawy rozpoczną się już pod koniec miesiąca.

Przypomnijmy: 18 maja zgłoszono około 900 przypadków małpiej ospy w 19 państwach członkowskich UE (Austria, Belgia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Irlandia, Włochy, Łotwa, Malta, Holandia, Polska, Portugalia, Słowenii, Hiszpanii i Szwecji) oraz Norwegii i Islandii. Ospa małp to wirusowa choroba odzwierzęca (wirus przenoszony na ludzi ze zwierząt) z objawami bardzo podobnymi, ale mniej dotkliwymi, do tych obserwowanych w przeszłości u pacjentów z ospą prawdziwą. Choroba występuje endemicznie w Afryce Zachodniej i Środkowej i po raz pierwszy rozprzestrzenia się w Europie.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum