• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Ukraina. Mężczyzna zmarł po przyjęciu szczepionki. Pfizer: nie ustalono związku między szczepieniem a śmiercią

Autor: oprac. JPP • Źródło: PAP05 lipca 2021 09:35

O śmierci 47-letniego mężczyzny po przyjęciu szczepionki Pfizer poinformowało ukraińskie ministerstwo ochrony zdrowia. Koncert farmaceutyczny oświadczył natomiast, że "nie ustalono związku między szczepieniem a śmiercią mieszkańca Winnicy"

Szczepienia przeciwko COVID-19 na Ukrainie/Fot. Shutterstock
  • Resort ochrony zdrowia Ukrainy poinformował, że bada okoliczności śmierci 47-latka, który zmarł w piątek cztery godziny po otrzymaniu szczepionki Comirnaty/Pfizer-BioNTech
  • Zaznaczono, że inne osoby, którym podano preparat z tego samego flakonu, są w dobrym stanie zdrowia
  • Koncert farmaceutyczny oświadczył natomiast, że "nie ustalono związku między szczepieniem a śmiercią mieszkańca Winnicy"

Ukraina. Ukraina. Mężczyzna zmarł po przyjęciu szczepionki. Był związek?

- Przypadek zarejestrowano jako zdarzenie niepożądane po szczepieniu. Zgodnie z przepisami i międzynarodowymi standardami konieczne jest zbadanie okoliczności każdego zgonu, który następuje w okresie 30 dni po otrzymaniu szczepionki - podało ukraińskie ministerstwo ochrony zdrowia.

Firma Pfizer, cytowana przez agencję Reutera, podkreśliła, że traktuje bardzo poważnie zdarzenia niepożądane, które potencjalnie są związane z jej szczepionką. "Zaznaczamy, że tym razem nie ustalono związku przyczynowo-skutkowego" - oświadczono.

Szczepionkę Pfizera otrzymało ponad 400 mln ludzi na świecie

Koncern wskazał, że dotychczas ponad 400 milionów ludzi na całym świecie otrzymało szczepionkę Pfizera przeciwko Covid-19. "Należy odnotować, że ciężkie zdarzenia niepożądane, które nie są powiązane ze szczepionką, niestety mogą się pojawiać z taką samą częstotliwością, jak ogółem wśród populacji" - dodano.

Ukraińskie media podały, że według wstępnych ustaleń lekarzy przyczyną śmierci pacjenta były choroby serca. Nie wykryto u niego zatoru, szoku ani wstrząsu anafilaktycznego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum