Ukraina: 40 proc. mieszkańców tego kraju nie chce się zaszczepić przeciwko koronawirusowi

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 grudnia 2020 16:43

Na Ukrainie szczepienia przeciwko SARS-CoV-2 orientacyjnie zaczną się 1 marca - powiedział portalowi RBK-Ukraina przedstawiciel resortu ochrony zdrowia tego kraju Ihor Kuzin. Według sondażu ok. 40 proc. Ukraińców nie chce się zaszczepić, nawet jeśli szczepionka będzie darmowa.

Ukraina: 40 proc. mieszkańców tego kraju nie chce się zaszczepić przeciwko koronawirusowi
FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Przedstawiciel ministerstwa zaznaczył, że termin szczepień może się zmienić, w zależności od dostaw. - Orientacyjnie liczymy na rozpoczęcie szczepień 1 marca. Jednak zależy to od tego, kiedy szczepionka fizycznie będzie dostarczona na Ukrainę - powiedział serwisowi Kuzin, p.o. szefa Centrum Zdrowia Publicznego.

W czwartek (10 grudnia) na kanale Ukraina 24 minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow oświadczył, że władze rozpatrują kwestię tego, by bezpłatną szczepionkę otrzymali wszyscy obywatele Ukrainy. Wcześniej zapowiadał, że w pierwszej kolejności bezpłatną szczepionkę otrzyma ok. 20 milionów obywateli z grup ryzyka - osoby powyżej 60. roku życia, z chorobami towarzyszącymi, ludzie wykonujący określone zawody.

Tymczasem z opublikowanych w ubiegłym tygodniu rezultatów badania ośrodka Rating wynika, że 40 proc. Ukraińców nie jest gotowych, by zaszczepić się przeciwko koronawirusowi, nawet jeśli szczepionka będzie darmowa. 55 proc. respondentów wyraziło taką gotowość.

Jeśli szczepionka będzie odpłatna, chęć zaszczepienia wyraziło 35 proc. badanych. Natomiast 57 proc. stwierdziło, że w takim przypadku nie będzie się szczepić.

Badanie przeprowadzono w dniach 28-30 listopada wśród 2500 mieszkańców całego kraju, oprócz terytoriów niekontrolowanych przez władze w Kijowie.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum