Uczelnie ruszają ze szczepieniami studentów. "Chcemy, żeby nowy rok akademicki był normalny"

Autor: oprac. IB • Źródło: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia31 maja 2021 16:01

Jeśli uczelnie mają od października wrócić do stacjonarnego trybu nauczania, szczepienie studentów powinno iść pełną parą. W Krakowie już zaczynają.

Uczelnie ruszają ze szczepieniami studentów. "Chcemy, żeby nowy rok akademicki był normalny"
Uczelniom zależy na bezpiecznym powrocie do trybu stacjonarnego Fot. WUM
  • AGH będzie szczepiła studentów w czerwcu w uczelnianym kampusie
  • Także w czerwcu rozpoczną się szczepienia na Politechnice Krakowskiej. Większość studentów zaszczepiła się już wcześniej indywidualnie
  • Na Uniwersytecie Jagiellońskim terminu szczepienia studentów jeszcze nie podano. Studenci Collegium Medicum zaszczepili się już wcześniej

Jak podaje "Gazeta Wyborcza", Akademia Górniczo-Hutnicza uruchomiła w drugiej połowie maja zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19 dla wszystkich pracowników, studentów i doktorantów, a całą akcję zaplanowano na 7–27 czerwca w uczelnianym kampusie.

Ogłoszenie o akcji szczepień na AGH wywołało w internecie lawinę komentarzy, były też zapowiedzi złożenia zawiadomienia do prokuratury o "zmuszaniu studentów do udziału w eksperymencie medycznym", ale uczelnia nie zamierza się z akcji wycofywać. Rusza też z kampanią w mediach społecznościowych pod hasłem "AGH się szczepi", opatrzona hashtagiem #Ufamynauce.

Większość zaszczepiła się wcześniej

Na Politechnice Krakowskiej szczepienia dla pracowników i studentów rozpoczną się 5 czerwca. Chodzi o ok. 300 osób.

 

Jak mówi "Gazecie Wyborczej" Małgorzata Syrda-Śliwa, rzeczniczka PK, większości z tych, którzy w ankiecie przeprowadzonej wcześniej przez uczelnię deklarowali zainteresowanie szczepieniem zorganizowanym przez PK (taką wstępną chęć wyraziło ponad 4 tys. osób), udało się indywidualnie zapisać na szczepienie w swoich miejscowościach, nim możliwość organizacji szczepień otrzymali pracodawcy.

Wcześniej, w lutym i marcu, PK organizowała rejestrację na szczepienia nauczycieli akademickich. Skorzystała z nich zdecydowana większość z ponad 1 tys. zatrudnianych przez uczelnię nauczycieli. Uczelnia zachęca też do szczepień w swoich serwisach i mediach społecznościowych.

Kiedy zaszczepią się studenci UJ?

Do szczepień studentów i doktorantów zachęca również Uniwersytet Jagielloński, który jednocześnie cały czas koordynuje akcję szczepienia pracowników. Uczelnia w regularnie wysyłanych e-mailach informuje o kolejnych turach i możliwościach skorzystania ze szczepień w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

Adrian Ochalik, rzecznik UJ wyjaśnia, że system funkcjonuje sprawnie. Do tej pory z tej formuły skorzystało ok. 4,2 tys. pracowników uniwersytetu. W tej liczbie nie ma pracowników i studentów Collegium Medicum UJ, którzy zaszczepili się wcześniej w tzw. grupie 0, ani tych, którzy zaszczepili się indywidualnie, bez pośrednictwa uczelni.

Kiedy ruszy akcja szczepień dla studentów? Konkretnej daty jeszcze nie podano.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum