• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Uczelnie ruszają ze szczepieniami studentów. "Chcemy, żeby nowy rok akademicki był normalny"

Autor: oprac. IB • Źródło: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia31 maja 2021 16:01

Jeśli uczelnie mają od października wrócić do stacjonarnego trybu nauczania, szczepienie studentów powinno iść pełną parą. W Krakowie już zaczynają.

Uczelnie ruszają ze szczepieniami studentów. "Chcemy, żeby nowy rok akademicki był normalny"
Uczelniom zależy na bezpiecznym powrocie do trybu stacjonarnego Fot. WUM
  • AGH będzie szczepiła studentów w czerwcu w uczelnianym kampusie
  • Także w czerwcu rozpoczną się szczepienia na Politechnice Krakowskiej. Większość studentów zaszczepiła się już wcześniej indywidualnie
  • Na Uniwersytecie Jagiellońskim terminu szczepienia studentów jeszcze nie podano. Studenci Collegium Medicum zaszczepili się już wcześniej

Jak podaje "Gazeta Wyborcza", Akademia Górniczo-Hutnicza uruchomiła w drugiej połowie maja zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19 dla wszystkich pracowników, studentów i doktorantów, a całą akcję zaplanowano na 7–27 czerwca w uczelnianym kampusie.

Ogłoszenie o akcji szczepień na AGH wywołało w internecie lawinę komentarzy, były też zapowiedzi złożenia zawiadomienia do prokuratury o "zmuszaniu studentów do udziału w eksperymencie medycznym", ale uczelnia nie zamierza się z akcji wycofywać. Rusza też z kampanią w mediach społecznościowych pod hasłem "AGH się szczepi", opatrzona hashtagiem #Ufamynauce.

Większość zaszczepiła się wcześniej

Na Politechnice Krakowskiej szczepienia dla pracowników i studentów rozpoczną się 5 czerwca. Chodzi o ok. 300 osób.

 

Jak mówi "Gazecie Wyborczej" Małgorzata Syrda-Śliwa, rzeczniczka PK, większości z tych, którzy w ankiecie przeprowadzonej wcześniej przez uczelnię deklarowali zainteresowanie szczepieniem zorganizowanym przez PK (taką wstępną chęć wyraziło ponad 4 tys. osób), udało się indywidualnie zapisać na szczepienie w swoich miejscowościach, nim możliwość organizacji szczepień otrzymali pracodawcy.

Wcześniej, w lutym i marcu, PK organizowała rejestrację na szczepienia nauczycieli akademickich. Skorzystała z nich zdecydowana większość z ponad 1 tys. zatrudnianych przez uczelnię nauczycieli. Uczelnia zachęca też do szczepień w swoich serwisach i mediach społecznościowych.

Kiedy zaszczepią się studenci UJ?

Do szczepień studentów i doktorantów zachęca również Uniwersytet Jagielloński, który jednocześnie cały czas koordynuje akcję szczepienia pracowników. Uczelnia w regularnie wysyłanych e-mailach informuje o kolejnych turach i możliwościach skorzystania ze szczepień w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

Adrian Ochalik, rzecznik UJ wyjaśnia, że system funkcjonuje sprawnie. Do tej pory z tej formuły skorzystało ok. 4,2 tys. pracowników uniwersytetu. W tej liczbie nie ma pracowników i studentów Collegium Medicum UJ, którzy zaszczepili się wcześniej w tzw. grupie 0, ani tych, którzy zaszczepili się indywidualnie, bez pośrednictwa uczelni.

Kiedy ruszy akcja szczepień dla studentów? Konkretnej daty jeszcze nie podano.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum