USA: szczepionka przeciw grypie skuteczniejsza niż zakładano

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 lutego 2018 08:12

Dorośli, którzy otrzymali szczepionkę przeciw grypie są o ok. 36 proc. mniej narażeni na rozwój choroby, dzieci natomiast aż o 59 proc. - podał w piątek (16 lutego) Reuters. "Intensywny sezon grypowy" w USA może trwać jeszcze przez kilka tygodni.

USA: szczepionka przeciw grypie skuteczniejsza niż zakładano
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W tym sezonie odnotowano w USA 63 zgonów dzieci, aż trzy czwarte z nich to te, które nie zostały zaszczepione przeciwko grypie, powiedziała Anne Schuchat p.o. dyrektora Centrum Kontroli i Prewencji Chorób podczas konferencji prasowej.

- Ten sezon grypowy jest nadal wielkim wyzwaniem, jest niezwykle intensywny (...), a liczba hospitalizacji jest bardzo wysoka. Wszystko wskazuje na to, że grypa (...) potrwa jeszcze kilka tygodni - powiedziała Schuchat.

- Wskaźniki objawów grypy są zbliżone do tych obserwowanych w pandemii grypy H1N1 z 2009 roku - dodała.

W 2009 r. epidemię grypy wywoła świńska grypa, potem przez kilka sezonów liczba zachorowań była umiarkowana z wyjątkiem sezonu 2014/2015.

W szczepionce przeciwko grypie w sezonie 2017/2018 znajduje się antygen przeciwko szczepowi wirusa H3N2. W USA szczepionka chroni przed tym szczepem w 25 proc.

Zaszczepienie się, szczególnie w przypadku osób z grup o podwyższonym ryzyku, takich jak dzieci i osoby starsze, może oznaczać różnicę pomiędzy rozwojem łagodnej wersji choroby, a pobytem w szpitalu, powiedziała Schuchat.

- Nadal jest sporo czasu, idź po szczepionkę przeciw grypie, zrób to dla siebie, swojej rodziny i społeczności - dodał sekretarz ds. Zdrowia i Opieki Społecznej Alex Azar.

- Badania opublikowane w poniedziałek (12 lutego) w czasopiśmie Pediatrics pokazują, że dwie trzecie z 675 dzieci i nastolatków, które zmarły na grypę w latach 2010-2016, nie dostały szczepionki w roku, w którym zmarły - dodał Azar.

Pod koniec stycznia dr Daniel B. Jernigan z Centrum Kontroli Chorób w Atlancie powiedział, że w sezonie 2017/2018 zachorowalność będzie prawdopodobnie co najmniej taka sama jak na przełomie 2014 i 2015 r., kiedy w USA zachorowało na grypę 34 mln osób, 710 tys. chorych wymagało leczenia szpitalnego, a 56 tys. zamarło.

Dominuje szczep wirusa grypa H3N2, który krąży od ponad 50 lat i co jakiś czas daje o sobie znać, zwiększając zachorowalność na grypę sezonową. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum