USA: pandemia nie skłoniła rodziców, by szczepić dzieci przeciwko grypie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 października 2020 07:31

COVID-19 nie wpłynie znacząco na przekonania rodziców dotyczące szczepienia dzieci przeciwko grypie. Tylko jedna trzecia z nich uważa, że w tym roku zaszczepienie pociech jest ważniejsze niż dotychczas. Jeden na trzech rodziców deklaruje, że na pewno nie podda dziecka szczepieniu - wynika z sondażu przeprowadzonego wśród dorosłych mieszkańców USA.

USA: pandemia nie skłoniła rodziców, by szczepić dzieci przeciwko grypie
Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Autorami sondażu są naukowcy z Michigan Medicine - University of Michigan. Z ich raportem można zapoznać się tutaj: https://mottpoll.org/reports/flu-vaccine-children-time-covid

W tym roku sezon grypowy może zbiec się niebezpiecznie z zachorowaniami na COVID-19. Eksperci od miesięcy alarmują, by w związku z tym koniecznie zaszczepić się przeciwko grypie sezonowej. Jednak, jak wynika a przedstawianej analizy, wielu rodziców nie traktuje poważnie tych ostrzeżeń.

Przeprowadzona przez zespół dr Sarah Clark ankieta wykazała, że tylko jedna trzecia rodziców uważa, że zaszczepienie dziecka na grypę jest w tym roku ważniejsze niż dotychczas. Jedna trzecia deklaruje natomiast, że na pewno dziecka nie zaszczepi.

- W tym sezonie będziemy prawdopodobnie obserwować jednoczesne szczyty grypy i COVID-19, co może przytłoczyć systemy opieki zdrowotnej, przekroczyć możliwość testowania i potencjalnie zmniejszyć naszą zdolność do skutecznego wyłapywania i leczenia obu tych chorób układu oddechowego - mówi dr Clark.

- Jednak, jak wynika z naszego raportu, nawet podczas pandemii niektórzy rodzice nie uważają szczepionki przeciw grypie za konieczną. Wzmaga to obawy o to, jak początek sezonu grypowego może spotęgować kryzys związany z COVID-19 - dodaje.

Według szacunków amerykańskich Centers for Disease Control (CDC), grypa co roku dotyka od 9 do 45 milionów osób, z czego 140 tys.-180 tysięcy wymaga hospitalizacji, a 12 tys.-61 tys. z jej powodu umiera.

Dzieci poniżej 5. roku życia, a zwłaszcza młodsze niż 2 lata, są narażone na duże większe ryzyko wystąpienia poważnych powikłań związanych z grypą. W sezonie 2019/2020 CDC zgłosiło 188 zgonów z powodu grypy u najmłodszych.

W ramach omawianego sondażu naukowcy zebrali 1992 odpowiedzi od rodziców dzieci w wieku 2-18 lat. Grupa była reprezentatywna, a ankiety przeprowadzono w sierpniu br.

Rodzinami, które wykazywały najmniejszą chęć zaszczepienia swoich podopiecznych przeciwko grypie, były te, które nie zrobiły tego także w zeszłym roku. Mniej niż jedna trzecia rodziców z tej grupy stwierdziła, że ich dziecko prawdopodobnie zostanie zaszczepione w tym roku.

Dla kontrastu: wśród rodziców, których dziecko otrzymało szczepionkę rok temu, prawie wszyscy (96 proc.) zamierzają ponowić szczepienie w tym sezonie.

- Kluczowym wyzwaniem dla urzędników ds. zdrowia publicznego jest dotarcie do rodziców, którzy nie szczepią rutynowo swoich dzieci - uważa dr Clark. - Takie osoby należy zachęcić do zastanowienia się, dlaczego szczepienie przeciwko grypie jest tak ważne.

Raport pokazał także, że rodziny, których lekarz zdecydowanie zaleca szczepienie, częściej i chętniej poddają im swoje dzieci.

Mimo to mniej niż połowa rodziców twierdzi, że lekarz rodzinny (lub inny pracownik służby zdrowia) zdecydowanie zaleca im zaszczepienie dziecka w tym roku na grypę.

Clark zauważa, że może to wynikać z negatywnego wpływu COVID-19 na system opieki zdrowotnej - wiele placówek medycznych ograniczyło świadczenie usług, zmniejszyło liczbę wizyt i przeniosło się na system udzielania teleporad. Taka sytuacji ogranicza możliwości wydawania jasnych zaleceń dotyczących szczepień przeciw grypie dzieci i udzielania odpowiedzi na pytania rodziców dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności tej procedury.

- Biorąc pod uwagę spadek liczby wizyt osobistych, pracownicy służby zdrowia powinni szukać innych strategii, takich jak ulotki, listy czy banery, podkreślających znaczenie szczepienia dzieci na grypę w roku pandemii - mówi Clark.

Wśród 32 proc. rodziców, którzy twierdzą, że jest mało prawdopodobne, aby ich dziecko otrzymało szczepionkę przeciw grypie, najczęstszymi przyczynami są obawy dotyczące skutków ubocznych oraz przekonanie, że nie jest to konieczne lub skuteczne.

Tymczasem eksperci zgodnie twierdzą, że te poglądy są często oparte na błędnych przekonaniach, a szczepionka przeciwko grypie zapewnia najlepszą ochronę zarówno przed zarażeniem wirusem, jak i rozwojem ciężkiej postaci choroby.

- Istnieje wiele błędnych informacji na temat tej szczepionki, a naprawdę jest ona najlepszą ochroną dzieci przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi grypy i ryzykiem przeniesienia jej na innych - podkreśla autorka badania.

14 proc. ankietowanych rodziców odpowiedziało też, że nie będzie dążyć do poddania dziecka procedurze szczepienia, ponieważ woli trzymać dzieci z dala od placówek opieki zdrowotnej ze względu na ryzyko zakażenia COVID.

- Pamiętajmy jednak, że większość przychodni wprowadziła zmiany lokalowe i organizacyjne tak, żeby zapewnić dzieciom bezpieczeństwo podczas wizyt w gabinecie i podczas szczepień - mówi Clark.

9 proc. rodziców w sondażu stwierdziło, że ich dziecko boi się igieł, co uniemożliwia im umówienie się na szczepienie.

Badanie ujawniło także, że rodzice nastolatków jeszcze rzadziej niż rodzice maluchów, planują zaszczepić swoje dzieci (73 proc. w przypadku dzieci w wieku 2-4 lat, 70 proc. w wieku 5-12 lat i 65 proc. w wieku 13-18 lat).

Eksperci twierdzą, że szczepionka przeciw grypie pomoże ograniczyć kryzys w systemach opieki zdrowotnej podczas pandemii, zmniejszając liczbę hospitalizacji i wizyt lekarskich związanych z ta chorobą oraz zmniejszając potrzebę wykonywania testów diagnostycznych w celu odróżnienia grypy od COVID.

- Dzieci powinny otrzymać szczepionkę przeciw grypie nie tylko po to, aby się zabezpieczyć, ale także, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby na innych członków rodziny i osoby najbardziej narażone na poważne powikłania - podsumowuje dr Clark.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum