USA: dane wskazują na to, że szczepienia przeciwko Covid-19 są bezpieczne

Autor: rmf24.pl/Rynek Zdrowia • • 28 stycznia 2021 18:57

Dane zebrane przez amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) wskazują, że szczepienia są bezpieczne. Liczba zarejestrowanych silnych reakcji alergicznych jest nieco wyższa, niż się spodziewano, ale wszystkim pacjentom, u których się pojawiły, udało się skutecznie pomóc.

USA: dane wskazują na to, że szczepienia przeciwko Covid-19 są bezpieczne
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Autorzy raportu CDC podkreślają, że choć nigdy nie można stwierdzić, że dany preparat jest całkowicie bezpieczny, dotychczasowe doniesienia nie wskazują na to, by szczepionki wywoływały znaczącą liczbę zaskakujących lub niebezpiecznych skutków ubocznych.

CDC podkreśla, że wśród zaszczepionych osób zdarzały się przypadki nagłego pogorszenia stanu zdrowia, a nawet śmierci, ale nie były częstsze, niż w całej populacji i nie można ich wiązać z podaniem szczepionki.

W systemie VAERS zarejestrowano 196 przypadków śmierci po podaniu szczepionki. 66 proc. z nich dotyczyło osób przebywających w zakładach opieki.

Jak poinformował dr Tom Shimabukuro, wiceszef CDC Immunization Safety Office, zarówno dla szczepionki PFizera, jak i Moderny najczęstszym efektem ubocznym pozostaje ból, który odczuwa około 70 proc. zaszczepionych.

Wśród około 2 milionów osób, które relacjonowały swoje samopoczucie z pomocą internetowego i sms-owego systemu V-safe, 33 proc. zgłaszało zmęczenie, 30 proc. bóle głowy, 23 proc. bóle mięśniowe, a około 11 proc. dreszcze, gorączkę, obrzęk i bóle stawów.

Generalnie poważniejsze efekty uboczne następowały po drugiej dawce.

W Stanach Zjednoczonych jedną lub dwie dawki szczepionek przeciw Covid-19 podano już blisko 22 milionom osób. Do użytku dopuszczone są w tej chwili dwa preparaty, szczepionka firm Pfizer/BioNTech i firmy Moderna.

Czytaj: rmf24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum