×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

USA. Trzecia dawka szczepionki COVID-19 zatwierdzona. Będzie m.in. dla osób 65+

Autorzy: PAP; oprac. JKB • Źródło: PAP23 września 2021 06:21

Trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19 został zatwierdzona przez Amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA). Zostanie ona podana m.in. osobom powyżej 65 roku życia.

USA. Trzecia dawka szczepionki COVID-19 zatwierdzona. Będzie m.in. dla osób 65+
W USA będzie podawana trzecia dawka szczepionki. Fot. Shutterstock
  • Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) potwierdziła podawanie trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19 firmy Pfizer
  • Dawka przypominająca ma zostać podana co najmniej 6 miesięcy po drugiej dawce. Będzie przeznaczona dla osób powyżej 65 lat oraz osobom od 18 roku życia, obarczonych wysokim ryzykiem zachorowania
  • Podawanie trzeciej dawki będzie jeszcze głosowane przez panel doradczy Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) w czwartek (23 września)

Dawka przypominająca dla wybranych grup

Dawka przypominająca ma być podana co najmniej sześć miesięcy po podaniu drugiej dawki, a zezwolenie na jej podanie obejmowałoby osoby najbardziej podatne na ciężki przebieg Covid-19 i osoby wykonujące pracę, która naraża ich na ryzyko zachorowania.

Teraz podawanie trzeciej dawki będzie głosowane przez panel doradczy Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), który ma zająć się tym w czwartek.

Prezydent Joe Biden ogłosił w sierpniu, że rząd zamierza wprowadzić dawki przypominające dla osób w wieku 16 lat i starszych. FDA głosowała nad tym pomysłem w piątek, ale komitet ekspertów opowiedział się przeciwko oferowaniu trzeciej dawki szerszej populacji.

Eksperci stwierdzili, że nie ma wystarczających dowodów na poparcie szczepień przypominających dla wszystkich osób w wieku 16 lat i starszych, które otrzymały drugą dawkę co najmniej sześć miesięcy wcześniej.

Podczas kilkugodzinnych obrad eksperci wyrażali także niezadowolenie z niewystarczających, ich zdaniem, danych na temat bezpieczeństwa dodatkowej dawki oraz z polegania przez Pfizera na danych z Izraela, które ich zdaniem nie muszą być adekwatne do sytuacji w USA. 

Czytaj: Wielka Brytania. Pierwszy dzień szczepień 12-15 latków. Osoby po 50 r.ż. przyjmują od dziś trzecią dawkę

Trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19. W wielu krajach Europy już zdecydowano o jej podawaniu

Trzecia dawka w Polsce

Podczas konferencji w dniu 22 września, minister zdrowia Adam Niedzielski potwierdził przyjęcie rekomendacji o zastosowaniu trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19. Będą mogły z niej skorzystać osoby powyżej 50 roku życia oraz medycy.

Co ważne, skierowanie na to szczepienie będzie wystawiane automatycznie w systemie zgodnie z peselem. Przy okazji resort zdrowia zapewnił, że nie zabraknie terminów, ponieważ wciąż wiele dawek jest do wykorzystania.

Czytaj: Trzecia dawka. Niedzielski: będą wystawiane skierowania dla osób powyżej 50 lat

Trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19. Kraska poinformował, kto może ją przyjąć

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum