• PARTNER SERWISUpartner serwisu

USA: Pfizer i BioNTech chcą pełnego dopuszczenia szczepionki do użycia

Autor: JW • Źródło: PAP, Rynek Zdrowia07 maja 2021 19:06

Pfizer i BioNTech złożyły wniosek do amerykańskiej Federalnej Agencji ds. Leków (FDA) o pełne zatwierdzenie szczepionki do użycia na terenie Stanów Zjednoczonych.

USA: Pfizer i BioNTech chcą pełnego dopuszczenia szczepionki do użycia
W ciągu najbliższych tygodni Pfizer i BioNTech mają przekazać dane z testów klinicznych szczepionki do FDA. Fot. Archiwum
  • Pfizer i BioNTech zabiegają, aby produkowana przez nie szczepionka przeciwko Covid-19 została w pełni dopuszczona do użycia u osób w wieku powyżej 16 lat
  • Pełne dopuszczenie szczepionki do użycia będzie oznaczało, że Pfizer będzie mógł kierować ją bezpośrednio do konsumentów
  • Na "ekstermalnie" wysoką skuteczność szczepionki Pfizer/BioNTech wskazywał wcześniej polski reumatolog Bartosz Fiałek

Pfizer i BioNTech, które starają się też o poszerzenie zgody na awaryjne użycie (emergency use) swojej szczepionki w USA na grupę 12-15-latków, chcą, aby szczepionka została w pełni dopuszczona do użycia u osób w wieku powyżej 16 lat.

Mają być dane z badań klinicznych

Szczepionka Pfizer/BioNTech jest warunkowo dopuszczona do użycia w USA od grudnia 2020 roku. Dyrektor generalny Pfizera Albert Bourla wyraził nadzieję, że szczepionka Pfizer/BioNTech zostanie w pełni dopuszczona do użycia w USA "w nadchodzących miesiącach".

Pełne dopuszczenie szczepionki do użycia będzie oznaczało, że Pfizer będzie mógł kierować ją bezpośrednio do konsumentów.

Szczepionkę na COVID-19 Pfizer/BioNTech będzie można wówczas również nadal podawać po zakończeniu pandemii koronawirusa.

W ciągu najbliższych tygodni Pfizer i BioNTech mają przekazać dane z testów klinicznych szczepionki do FDA.

Fiałek o najnowszych badaniach szczepionki Pfizer

"Ekstremalnie wysoka skuteczność, również wobec niepokojących wariantów koronawirusa SARS-2" - napisał o szczepionce Pfizera reumatolog Bartosz Fiałek.

"Katar (to państwo), blisko 400 tysięcy zaszczepionych mieszkańców preparatem Pfizer-BioNTech przeciw COVID-19, ekstremalnie wysoka skuteczność, również wobec niepokojących wariantów koronawirusa SARS-2" - pisze Bartosz Fiałek, omawiając publikację w czasopiśmie medycznym "The New England Journal of Medicine".

Wyniki ocenia jako "fantastyczne". "Skupię się na grupie osób, tzw. fully vaccinated, czyli w pełni zaszczepionych (osoba, która otrzymała 2 dawki preparatu mRNA przeciw COVID-19 i od podania II dawki minęło minimum 14 dni)" - czytamy. W dalszej części wpisu Fiałek podaje dane dotyczące skuteczności szczepionki Pfizer -BioNTech, także w kontekście różnych mutacji koronawirusa.

  • ochrona przed zakażeniem tzw. brytyjskim wariantem SARS-CoV-2 (B.1.1.7): 89,5 proc.
  • ochrona przed zakażeniem tzw. południowoafrykańskim wariantem SARS-CoV-2 (B.1.351): 75 proc.
  • ochrona przed ciężkim/krytycznym/śmiertelnym przebiegiem COVID-19 wywołanym przez tzw. brytyjski wariant SARS-CoV-2 (B.1.1.7): 100 proc.
  • ochrona przed ciężkim/krytycznym/śmiertelnym przebiegiem COVID-19 wywołanym przez tzw. południowoafrykański wariant SARS-CoV-2 (B.1.351): 100 proc.
  • ochrona przed ciężkim/krytycznym/śmiertelnym przebiegiem COVID-19 wywołanym przez jakikolwiek wariant SARS-CoV-2: 97,4 proc.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum