USA: 85 proc. dzieci, które zmarły z powodu grypy, nie było zaszczepionych
Aż 85 proc. dzieci, które w sezonie 2017/2018 zmarły w USA z powodu grypy, nie zostało zaszczepionych przeciwko tej groźnej chorobie - alarmuje amerykańskie Centrum Kontroli Chorób (CDC).

Za oceanem ocenia się, że ten sezon grypowy jest jednym z najgroźniejszych w ostatnich latach. W Polsce szczyt zachorowań przypada na ogół na luty i marzec.
Dyrektor CDC dr Brenda Fitzgerald informuje, że w Stanach Zjednoczonych w tym sezonie grypa uśmierciła dotąd 30 dzieci, spośród nich aż 85 proc. to te, które nie zostały zaszczepione przeciwko tej chorobie.
CDC nie dysponuje danymi o zgonach dorosłych w USA, szczegółowe statystyki dotyczące tej grupy prowadzone są jedynie w niektórych stanach. Np. w Karolinie Północnej odnotowano dotąd 42 zgony wśród ludzi dorosłych.
Dr Brenda Fitzgerald przekonuje, żeby osoby, które jeszcze się nie zaszczepiły, zrobiły to jak najszybciej, jeśli tylko jest to możliwe. - Szczepcie również swoje dzieci - alarmuje.
W sezonie grypowym 2017/2018 podobnie jak w poprzednim dominuje szczep wirusa grypy A H3N2. Antygen przeciwko niemu zawarto w szczepionce na ten sezon, choć nie wszędzie wykazuje ona wysoką skuteczność. Według CDC w USA szczepionka chroni przed tym szczepem w 30 proc., a w Australii - w 10 proc.
Dr Dan Jernigan z CDC przekonuje w wypowiedzi dla Reutersa, że zawsze warto się zaszczepić, nawet, jeśli preparat zaprojektowany na dany sezon nie okazał się w pełni skuteczny. Z obserwacji wynika, że nawet w takiej sytuacji zaszczepione osoby łagodniej przechodzą zakażenie grypą i mniejsze jest ryzyko powikłań, a jeśli pobyt w szpitalu jest konieczny, to jest on krótszy.
Specjalista zaleca, żeby często myć ręce, ponieważ wirusy grypy przenoszone są za pośrednictwem dłoni na inne osoby, np. podczas witania się, lub na inne przedmioty, szczególnie klamki drzwi. Należy unikać, na ile to możliwe, osób chorych lub kaszlących.
Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy apelują, aby nie lekceważyć żadnych objawów zakażenia, ponieważ grypa może powodować powikłania. Jest groźną chorobą wirusową, nadal często myloną z przeziębieniem.
Grypa zwykle atakuje nagle i wywołuje silną gorączkę, często powyżej 39 stopni C. Objawia się bólami mięśni, stawów oraz głowy. W przeciwieństwie do przeziębień, w czasie grypy rzadko występuje katar, bardziej charakterystyczny dla niej jest natomiast suchy męczący kaszel. Grypa może mieć również przebieg bezobjawowy lub z niewielkimi objawami.
Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy przypomina, że w sezonie 2017/2018 po raz pierwszy w naszym kraju dostępne są dwa rodzaje szczepionek: jedna z nich jest tzw. trójwalentna i zawiera antygeny dwóch szczepów grypy typu A (Michigan/45/2015 (H1N1) i Hong Kong/4801/2014 (H3N2) oraz jednego typu B (Brisbane/60/2008 Victoria).
W drugiej szczepionce (czterowaletnej) znajdują się cztery antygeny: poza tymi, które są w szczepionce trójwalentnej jest w niej jeszcze jeden antygen - Phuket/3073/2013 (Yamagata).

ZOBACZ KOMENTARZE (0)