• PARTNER SERWISUpartner serwisu

USA: 80 mln szczepionek przekazano biedniejszym krajom. Preparaty z krótszą datą ważności do utylizacji

Autor: oprac. JKB • Źródło: Wprost, Very Well Health, Rynek Zdrowia23 czerwca 2021 14:28

W USA zostaną zutylizowane miliony dawek szczepionek przeciwko COVID-19. Przyczyną jest spadek zainteresowania szczepieniami, widoczny w tym kraju w ostatnich tygodniach.

W USA znacznie spadło zainteresowanie szczepieniami przeciw COVID-19. Fot. Shutterstock
  • W Stanach Zjednoczonych miliony dawek szczepionek zostaną zutylizowane
  • Wiele szczepionek w USA ma datę ważności do końca lata
  • 80 mln szczepionek zostało przekazanych przez USA do krajów, gdzie ich brakowało

W ciągu ostatnich tygodni drastycznie spadł wskaźnik szczepień w USA. W kwietniu informowano, że szczyt przyniósł 3,4 mln szczepień dziennie. Jednak na początku czerwca podano do wiadomości, że wykonuje się dziennie dwa razy mniej szczepień.

Szczepionki przeciw COVID-19 do zniszczenia

Wskaźnik CDC wyraźnie pokazuje, że w USA szczyt szczepień przypadał na kwiecień tego roku. W ciągu ostatnich tygodni zainteresowanie szczepionkami przeciw COVID-19 znacznie spadło, co ostatecznie grozi ich przeterminowaniem. Większość z nich ma termin przydatności do końca lata.

- Nie zaleca się stosowania przeterminowanych szczepionek, nawet jeśli minął tylko jeden dzień od daty przydatności - podkreślił dr Jaydeep Tripathy na łamach "Very Well Health" cytowany przez "Wprost".

Aby zapobiec zutylizowaniu aż tylu szczepionek, zostaną one rozdystrybuowane do miejsc, gdzie na pewno zostaną wykorzystane. Jak informuje "Wprost", Z USA wysłano do tej pory 80 mln dawek szczepionek do państw, w których ich brakowało.

Zgodnie z danymi przekazanymi przez "Very Well Health" przeterminowane dawki mogą zostać zutylizowane jako odpady medyczne. Dawki te trafiają do producenta, ten zaś przepisowo je niszczy. Takie odpady nie stanowią zagrożenia dla środowiska - nie zawierają żywych cząstek wirusa, więc nie infekują otoczenia - czytamy na amerykańskim portalu "Very Well Health".

Zainteresowanie szczepieniami maleje

Przypomnijmy, od grudnia 2020 roku w Stanach Zjednoczonych wykonano ponad 300 mln szczepień. Niestety w ostatnim popyt na preparaty przeciw COVID-19 znacznie zmalał. 

Wiosną liczba wykonywanych szczepień bardzo długo utrzymywała się na poziomie 3 milionów dziennie. Pod koniec kwietnia doszło do znacznego załamania. Obecnie szacuje się, że dzienna liczba szczepień wynosi ok. 800 tysięcy. 

Dla porównania: w Polsce według danych podanych przez MZ 23 czerwca, do tej pory wykonano 27 078 372 szczepień, z czego w pełni zaszczepionych jest 11 643 337 osób, a średnia liczba szczepień wynosi 323 071.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum