URPL: najnowsze badania dowodzą skuteczności szczepionek przeciwko Covid-19

Autor: oprac. JJ • Źródło: URPL/Rynek Zdrowia05 sierpnia 2021 11:23

Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, opublikował na stronie URPL informację dotyczącą najnowszych badań dotyczących skuteczności pełnych szczepień w zapobieganiu COVID-19.

URPL: najnowsze badania dowodzą skuteczności szczepionek przeciwko Covid-19
Grzegorz Cessak, prezes URPL publikuje informację o badanich skuteczności szczepionek na Covid-19. Fot. Arch. PTWP
  • Europejska Agencja Leków (EMA) i Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) zdecydowanie zachęcają osoby, które kwalifikują się do szczepienia
  • Szczepienia są ważne z punktu widzenia ochrony osób najbardziej zagrożonych ciężką postacią choroby i hospitalizacją, ograniczania rozprzestrzeniania się wirusa oraz zapobiegania pojawiania się nowych wariantów wirusa
  • ECDC podkreśla, że do momentu uodpornienia większego odsetka populacji, ryzyko wciąż jest znaczne, a szczepionki pozostają najlepszą dostępną opcją, aby uniknąć wzrostu zachorowań i zgonów

EMA zachęca do szczepień

"Wraz z rosnącym rozpowszechnianiem się wariantu Delta koronawirusa SARS-CoV-2 w krajach Unii Europejskiej (UE) i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), Europejska Agencja Leków (EMA) i Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) zdecydowanie zachęcają osoby, które kwalifikują się do szczepienia, lecz nie zostały jeszcze zaszczepione, aby zdecydowały się na ten krok" - czytamy w informacji prezesa URPL.

"Pełne szczepienie dowolną zatwierdzoną szczepionką zapewnia wysoki poziom ochrony przed poważną chorobą i śmiercią wywołaną przez SARS-CoV-2, w tym wariantami, takimi jak Delta. Najwyższy poziom ochrony uzyskuje się po upływie ok. 7-14 dni od podania ostatniej dawki szczepionki" dodano w dokumencie

Ochrona osób zagrożonych

Jak tłumaczy prezes URP, szczepienia są również ważne z punktu widzenia ochrony osób najbardziej zagrożonych ciężką postacią choroby i hospitalizacją, ograniczania rozprzestrzeniania się wirusa oraz zapobiegania pojawiania się nowych wariantów wirusa.

"ECDC podkreśla, że do momentu uodpornienia większego odsetka populacji, ryzyko wciąż jest znaczne, a szczepionki pozostają najlepszą dostępną opcją, aby uniknąć wzrostu zachorowań i zgonów. Ponieważ kampanie szczepień nabierają tempa w całej UE/EOG, w niektórych przypadkach wskazane może być rozważenie skrócenia odstępu pomiędzy pierwszą a drugą dawką w ramach dozwolonych limitów, szczególnie w przypadku osób zagrożonych ciężkim COVID-19" - czytamy na stronie URPL.

Wysoka skuteczność

Chociaż skuteczność wszystkich szczepionek przeciw COVID-19 dopuszczonych w UE/EOG jest bardzo wysoka, żadna szczepionka nie daje pełnej, stuprocentowej skuteczności. Możliwe jest zatem występowanie zakażeń u osób zaszczepionych, choć wówczas szczepionki mogą w dużym stopniu zapobiegać poważnemu przebiegowi choroby. Ważnym jest również fakt, iż tak długo jak wirus krążyć będzie w populacji, tak długo obserwowane będą przypadki infekcji przełomowych i kolejne mutacje.

EMA i ECDC nadal zaangażowane są w ścisłą współpracę z innymi organami UE i agencjami krajowymi w celu gromadzenia, tworzenia i udostępniania danych naukowych, aby wspierać państwa członkowskie w ochronie zdrowia publicznego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum