• PARTNER SERWISUpartner serwisu

URPL: może być problem ze szczepionkami wyciekającymi z ampułko-strzykawek

Autor: URPL/Rynek Zdrowia • • 03 kwietnia 2018 10:55

Firma GSK i Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych informują o wycieku z ampułko-strzykawek stosowanych w szczepionkach tej firmy. Potencjalnym ryzykiem tego zdarzenia może być teoretycznie podanie mniejszej dawki pacjentowi, w związku z czym może on nie uzyskać właściwej ochrony.

FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

W przypadku niektórych szczepionek odnotowano wyciek z ampułko-strzykawek, następujący w trakcie przygotowywania lub podczas podawania szczepionki. Dotyczy to produktów: Boostrix, Boostrix Polio, Infanrix DTPa, Infanrix-IPV+Hib, Infanrix hexa, Twinrix Adult, Twinrix Adult i Junior, Engerix B 10 mcg i 20 mcg oraz Encepur Adult i K.

W Europie częstość występowania takich zgłoszeń wynosi 2,6 na 100 tys. dawek, przy czy w pięciu krajach z najwyższym wskaźnikiem zgłoszeń, odnotowano częstość od 2 do 5 na 100 tys. dawek. Dokładna częstość występowania wycieku nie jest jednak znana i może być wyższa.

Wyciek nie ma wpływu na sterylność szczepionki. Mimo potencjalnego ryzyka, dotąd nie odnotowano zgłoszeń o nieskuteczności szczepienia.

Firma GSK zaleca, by w przypadku wycieku w trakcie przygotowania szczepionek liofilizowanych zaniechać użycia danej ampułko-strzykawki. Wówczas lekarz powinien zdecydować, czy podać dodatkową dawkę pacjentowi, który otrzymał dawkę mniejszą niż standardowa.

Więcej: www.urpl.gov.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum