Gdansk.pl | 14-04-2021 18:39

UCK w Gdańsku szczepiąc na potęgę zbadało też najczęstsze objawy poszczepienne

Przez trzy miesiące Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku wykonało ponad 50 tys. szczepień 1. i 2. dawką szczepionki. UCK zbadało też najczęściej występujące objawy poszczepienne.

Chętni na szczepienie są umawiani w UCK w Gdańsku co 27 sekund; Fot. Sylwia Mierzewska/UCK

  • Obecnie Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku szczepi nawet tysiąc osób dziennie 
  • Chętni umawiani są co 27 sekund, co jest możliwe dzięki równoległemu uruchomieniu 5 stanowisk kwalifikacyjnych i 7 stanowisk, gdzie prowadzone są iniekcje
  • Wśród szczepiących się w UCK osób przeprowadzono badanie, na bazie którego oznaczono najczęściej występujące objawy poszczepienne

Punkt szczepień w UCK w Gdańsku działa od godz. 14 do 20, co pozwala na ciągłą pracę poradni, w obrębie których znajdują punkty kwalifikacyjne i punkty pobrań laboratoryjnych. 

W programie szczepień ważne jest zaangażowanie zespołu młodych lekarzy i studentów Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, którzy pełnią role organizacyjne, informacyjne i wspomagają personel pielęgniarski w prostych czynnościach, głównie związanych z dokumentacją szczepienia.

Osoby szczepiące uzyskują dodatkowe wynagrodzenie powiązane bezpośrednio z liczbą wykonanych kwalifikacji, natomiast personel wspierający (studenci) wynagradzany jest za godzinę zaangażowania - informuje portal miasta Gdańska. 

- Tak sprawna organizacja możliwa była dzięki wprowadzeniu przez UCK działań koordynacyjnych, m.in. poprzez uruchomienie własnej aplikacji, która jest także wykorzystywana do rejestracji na badania wymazowe  - tłumaczy Tomasz Stefaniak, dyrektor ds. lecznictwa, lekarz naczelny UCK.

Dodaje, że drugą formą skutecznej komunikacji okazała się infolinia, która stanowi wsparcie dla osób chcących zarejestrować się na szczepienie. Powstała ona z myślą o tych pacjentach, którzy nie czują się pewnie obsługując, aplikację na smartfony.

Jakie objawy poszczepienne najczęstsze?

Wśród szczepiących się w UCK w Gdańsku osób przeprowadzono badanie, na bazie którego oznaczono najczęściej występujące objawy poszczepienne.

W grupie osób objętych badaniem (5505) - 674 (12.24 proc. wszystkich badanych) zadeklarowały objawowe przechorowanie infekcji COVID-19 lub obecność p/ciał anty SARS-CoV2 w badaniu serologicznym, tym samym stanowiąc grupę ozdrowieńców. Pozostałe 4831 osób bez wywiadu potwierdzonej infekcji wirusem SARS-CoV2 oznaczono jako SARS-naive - stanowili oni 87,76 proc. respondentów - podaje gdansk.pl.

Brak jakichkolwiek działań niepożądanych zgłosiło 2361 badanych, wśród których ozdrowieńcy stanowili 7.58 proc.- tj. mniej niż w całej grupie badanych (12.24 proc.). Najczęstszym działaniem niepożądanym był ból ramienia, występujący u 48.44 proc. osób z grupy SARS-naive oraz 62.31 proc. ozdrowieńców, głównie jako izolowany objaw (27,68 proc.).

Izolowany ból ramienia traktowano jako najłagodniejszy z objawów o charakterze miejscowym, a wśród zgłaszających go ozdrowieńcy stanowili 12.47 proc. - porównywalnie do populacji ogólnej (vs. 12.24 proc.). Objawy uogólnione o różnym stopniu nasilenia zgłosiły 1492 osoby.