• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Tychy: zaszczepione dzieci z większą szansą na miejsce w przedszkolu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 grudnia 2019 16:10

Dzieci, które przeszły obowiązkowe szczepienia, będą dostawały podczas rekrutacji do publicznych przedszkoli w Tychach (Śląskie) dodatkowe punkty. Odpowiednią uchwałę w tej sprawie przyjęła na ostatniej sesji jednogłośnie Rada Miasta Tychy.

Zaszczepieni kandydaci do przedszkoli mogą liczyć na 9 punktów w czasie naboru. Fot. Archiwum

Jak wyjaśniła w czwartek (19 grudnia) rzeczniczka Urzędu Miasta w Tychach Ewa Grudniok, zmiana w zasadach rekrutacji do publicznych przedszkoli w mieście polega na tym, że "kandydaci, którzy przeszli obowiązkowe bezpłatne szczepienia ochronne lub posiadają długotrwałe odroczenie obowiązkowego szczepienia ochronnego" mogą liczyć na 9 punktów w czasie naboru. Do tej pory takie kryterium nie było uwzględniane.

- W lutym rodzice do dokumentacji w sprawie przyjęcia dziecka do żłobka, będą składać oświadczenie dotyczące szczepień. Jeśli w konkretnych przypadkach istnieją przeciwwskazania medyczne w tym zakresie, wówczas takie dziecko jest ''usprawiedliwione" - powiedział wiceprezydent Tychów Maciej Gramatyka.

Uchwała została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego 18 grudnia 2019 roku. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Pomysłodawcami wprowadzenia w Tychach takiego rozwiązania są miejscowi radni.

- We wrześniu i listopadzie zgłaszaliśmy taki pomysł na posiedzeniu komisji Porządku Publicznego, Zdrowia, Spraw Społecznych i Samorządowych. Komisja wyraziła wolę poparcia takiej uchwały i na sesji grudniowej mogliśmy głosować nad uchwałą w tej sprawie. Naszą intencją jest podniesienie wagi obowiązkowych szczepień ochronnych, chcemy zachęcić rodziców do szczepienia swoich dzieci. Cieszę się, że Rada przyjęła uchwałę jednogłośnie - powiedziała inicjatorka wprowadzenia zmiany przy rekrutacji do przedszkoli, przewodnicząca Komisji Porządku Publicznego, Zdrowia, Spraw Społecznych i Samorządowych w Radzie Miasta Tychy Urszula Paździorek-Pawlik.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum