• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Tychy: tu także bezpłatnie szczepią przeciwko HPV

Autor: jjx/Rynek Zdrowia • • 30 marca 2016 11:31

Ruszyła kolejna edycja programu darmowych szczepień profilaktycznych przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) w Tychach. Szczepienia są bezpłatne dla 12-latek zameldowanych w tym mieście.

Jedną z form zabezpieczenia się przed rakiem szyjki macicy są szczepienia, które chronią przez zakażeniem HPV. Fot. Shutterstock

Tegoroczna edycja jest kolejną odsłoną programu realizowanego od 2010 roku. Obejmuje ona kampanię edukacyjną adresowaną do mieszkanek Tych, oraz zakup i podanie szczepionek nastolatkom.

Szczepionki podawane w ramach programu mają szerokie spektrum działania i zabezpieczają nie tylko przed wysokoonkogennymi typami wirusa 16 i 18, ale również niskoonkogennymi - powodującymi brodawki narządów płciowych (6 i 11).

- Jedną z form zabezpieczenia się przed rakiem szyjki macicy są szczepienia, które chronią przez zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego, odpowiedzialnego za chorobę. Skuteczność szczepionki została potwierdzona naukowo w międzynarodowych badaniach, więc i nie ma żadnych przeciwskazań, aby nie mogły z niej skorzystać mieszkanki Tychów, tym bardziej, że szczepienia są bezpłatne - mówi dr hab. n. med. Izabela Ulman-Włodarz, ginekolog - położnik, z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Tychach.

Od połowy marca w każdej z 22 szkół podstawowych w Tychach odbywają się spotkania z lekarzem specjalistą skierowane do rodziców dziewczynek urodzonych w roku 2004 roku.

Równocześnie spotkania z młodzieżą prowadzą pielęgniarki - w ramach programu edukacyjnego „Wybierz życie - Pierwszy krok”. Podczas nich młodzież dowiaduje się o dostępnych metodach profilaktyki raka szyjki macicy, a także o zagrożeniach wynikających z zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego.

Szczepienia zgodnie z zaleceniami producenta szczepionki będą prowadzone w schemacie 3-dawkowym. Pierwszą dawkę będzie można przyjąć do końca czerwca, a ostatnią do końca roku.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum