Trzykrotny wzrost zachorowań na krztusiec

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 czerwca 2013 20:16

Eksperci z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny przestrzegają przed krztuścem. Jak wynika z przeprowadzonych przez nich badań, liczba zachorowań wzrosła w ostatnich latach blisko trzykrotnie.

Trzykrotny wzrost zachorowań na krztusiec

Specjaliści obecni na konferencji "Krztusiec - wciąż aktualny problem zdrowia publicznego", przypominają, że jedynym sposobem na ograniczenie zachorowań jest stosowanie przypominających szczepień nastolatków i dorosłych. W roku 2012 na krztusiec zachorowały 4684 osoby wobec 1669 w 2011 roku - wynika z danych Instytutu, zaprezentowanych podczas czwartkowej (6 czerwca) konferencji.

Tak znaczny wzrost zachorowań odnotowano nie tylko w Polsce, ale też w innych krajach Europy i w USA. Jak wyjaśniła prof. Anna Lutyńska z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny, wśród wielu możliwych przyczyn wzrostu zachorowań na krztusiec najczęściej wymieniane są: krótki czas utrzymywania się odporności po szczepieniu oraz pojawienie się szczepów opornych na szczepienia.

W Polsce realizowany jest obowiązkowy program szczepień przeciw krztuścowi obejmujący podanie pięciu dawek szczepionki do 6. roku życia. - W obecnej sytuacji epidemiologicznej szczególnie ważne jest powszechne stosowanie zaleceń szczepień przypominających wśród nastolatków w 14. roku życia oraz powtarzanie szczepień u osób dorosłych co 10 lat - mówiła prof. Lutyńska.

Prof. Ewa Augustynowicz z Instytutu, redaktor niezależnego, eksperckiego portalu szczepienia.info dodała, że o szczepieniach przypominających powinni pamiętać członkowie rodzin i osoby kontaktujące się z noworodkiem, a także pracownicy służby zdrowia - szczególnie na oddziałach neonatologicznych i pediatrycznych oraz osoby pracujące z dziećmi.

Eksperci podkreślają, że optymalnym rozwiązaniem, jest podanie szczepionki dTpa w odstępie ok. 2 tygodni przed bliskim kontaktem z noworodkiem lub niemowlęciem. W ten sposób zmniejszamy ryzyko wystąpienia krztuśca u noworodków, niemowląt i innych pacjentów z grup ryzyka.

Krztusiec, powszechnie traktowany jako choroba wieku dziecięcego, jest zbyt rzadko rozpoznawany u dorosłych. Jak się szacuje, wśród 65-70-latków na 1 zgłoszony przypadek krztuśca może przypadać nawet 320 niezgłoszonych. Zakażenie krztuścem to jedna z najczęstszych przyczyn długotrwale utrzymującego się kaszlu.

Krztusiec, dawniej nazywany kokluszem, to ostra, zaraźliwa choroba zakaźna dróg oddechowych, powodowana przez bakterię Bordetella pertussis. W pierwszych tygodniach objawy krztuśca nie różnią się od innych infekcji górnych dróg oddechowych. Następnie pojawiają się typowe powtarzające i przedłużające się napady kaszlu, szczególnie w nocy prowadzące często do ciężkiego wyczerpania organizmu.

W Polsce obowiązkowe szczepienia przeciwko krztuścowi u niemowląt i małych dzieci wprowadzono już w latach 60. XX wieku. Ich wynikiem był 100-krotny spadek zapadalności na chorobę. Odsetek zaszczepionych sięga w Polsce 99 proc. i należy do najwyższych w Europie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum