Trzecia dawka szczepionki dla wszystkich powyżej 12 roku życia. Izrael zdecydował

Autor: PAP • Źródło: PAP29 sierpnia 2021 19:50

W niedzielę, 29 sierpnia, władze medyczne Izraela zatwierdziły podawanie trzeciej dawki szczepionki na Covid-19 wszystkim obywatelom powyżej 12. roku życia.

Trzecia dawka szczepionki dla wszystkich powyżej 12 roku życia. Izrael zdecydował
Trzecia dawka szczepionki w Izraelu będzie podawana wszystkim powyżej 12 roku życia Fot. Shutterstock
  • Trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19 w Izraelu zatwierdzona
  • Otrzymają ją osoby powyżej 12. roku życia, które otrzymały drugą dawkę co najmniej pięć miesięcy wcześniej
  • Dodatkowy zastrzyk otrzymało już 21 proc. Izraelczyków, czyli ponad 1,9 mln osób.

Trzecia dawka szczepionki w Izraelu dla wszystkich powyżej 12 roku życia

Wśród osób w wieku 70-79 odsetek osób zaszczepionych dawką przypominającą wynosi 80 proc., wśród osób w wieku 60-69 jest to 65 proc., a wśród osób w wieku 50-59 lat - 47 proc.

Nowe zasady wchodzą w życie natychmiast, a osoby uprawnione powinny umawiać się na wizyty w swoich kasach chorych - przekazało ministerstwo zdrowia.

"To przywilej, którego nie ma żaden inny kraj" - oświadczył premier Naftali Benet, namawiając Izraelczyków do przyjęcia trzeciej dawki.

Czytaj również: Rada Medyczna za trzecią dawką szczepionki na COVID-19 w siedmiu przypadkach. Szczepienia ruszą 1 września

W Izraelu rozpoczęto podawanie trzeciej dawki 1 sierpnia

Izrael jest pierwszym krajem, w którym 1 sierpnia oficjalnie rozpoczęto podawanie trzeciej dawki osobom powyżej 60. roku życia. Następnie wiek kwalifikujący był stopniowo obniżany.

Ministerstwo ogłosiło również, że osoby, które zostały zaszczepione trzecią dawką, będą zwolnione z tygodniowej kwarantanny, wymaganej po powrocie do Izraela z krajów uważanych za niebezpieczne pod względem ryzykiem zakażenia.

Zwolnienie z kwarantanny dotyczy również tych, którzy otrzymali drugą dawkę szczepionki w ciągu ostatnich pięciu miesięcy. Zamiast tego przybywający do kraju obywatele będą się samoizolować przez 24 godziny lub do czasu uzyskania negatywnego wyniku testu, który zrobią po wylądowaniu.

Od 1 października tzw. zielona przepustka zacznie wygasać

Od 1 października tzw. zielona przepustka, umożliwiająca wejście na niektóre zgromadzenia i do miejsc publicznych osobom zaszczepionym, wygaśnie sześć miesięcy po otrzymaniu drugiej lub trzeciej dawki - podało ministerstwo. Decyzja ta ma m.in. na celu głównie zachęcenie do przyjęcia zastrzyku przypominającego.

Resort zdrowia nie był w stanie ocenić, czy w ciągu następnych sześciu miesięcy potrzebna będzie czwarta dawka. "Jest za wcześnie, by mówić o końcu czwartej fali" - podkreślił minister zdrowia Nitan Horowic.

We wtorek odnotowano najwyższą dotąd jednodniową liczbę zakażeń podczas czwartej fali, ponad 10 tys. infekcji, co było bliskie rekordowego bilansu dobowego ze stycznia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum