• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Trzecia dawka konieczna, by uznać kogoś za w pełni zaszczepionego. Johnson: "Unikniemy lockdownu"

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP16 listopada 2021 06:25

Podczas poniedziałkowej konferencji (15 listopada) brytyjski premier Boris Johnson stwierdził, że wiele wskazuje na to, że dawka przypominająca będzie potrzebna, aby uznać kogoś za w pełni zaszczepionego.

W Wielkiej Brytanii dawka przypominająca może być konieczna. Fot. Shutterstock
  • Brytyjski premier Boris Johnson dodał, że od tego, ile osób przyjmie dawkę przypominającą, zależy uniknięcie lockdownu
  • Rząd brytyjski zdecydował się na poszerzenie grupy osób uprawnionych do przyjęcia trzeciej dawki, czyli osoby w wieku 40-49 lat
  • Zdaniem premiera, nie ma na razie obaw do przejścia na bardziej radykalne rozwiązania covidowe
  • Jednocześnie Johnson zachęcił obywateli do szczepienia dawką przypominającą, by w ten sposób uniknąć całkowitego lockdownu

Nowe obostrzenia w Wielkiej Brytanii?

Wcześniej w poniedziałek rząd poinformował o rozszerzeniu grupy osób uprawnionych do trzeciej dawki o osoby w wieku 40-49 lat.

Podczas konferencji prasowej Johnson podkreślił, że osiągnięcie wysokiego odsetka zaszczepionych jest sposobem na uniknięcie powrotu restrykcji covidowych. Johnson ostrzegł, że "burzowe chmury zbierają się nad kontynentem", a nowa fala infekcji przetacza się przez Europę na zachód, co skłania władze niektórych krajów do ponownego wprowadzania ograniczeń.

Wskazał, że "kraje o niższych wskaźnikach szczepień zazwyczaj doświadczają większych skoków infekcji, a w konsekwencji są zmuszone do reagowania ostrzejszymi środkami".

- Nie wiemy jeszcze, w jakim stopniu ta nowa fala uderzy w nasz brzeg, ale historia pokazuje, że nie możemy sobie pozwolić na samozadowolenie - dodał Johnson.

Zaznaczył, że "w tej chwili nie widzi w danych niczego", co zmusiłoby rząd do przejścia do covidowego "planu B", który polegałby na przywróceniu obowiązku zasłaniania twarzy oraz zalecenia pracy z domu, ale zapytany o prawdopodobieństwo lockdownu w czasie świąt Bożego Narodzenia, odparł, że "nie może niczego wykluczyć".

Sprawdź: Koronawirus. "Jakaś szatańska myśl przekonała ministra, by testować tylko osoby objawowe"

Czwarta fala jak rozpędzony pociąg. "Lawinę trzeba powstrzymywać"

Pełne zaszczepienie po dawce przypominającej

Johnson podkreślił, że najważniejszą rzeczą, jaką ludzie mogą zrobić, aby zapobiec ponownemu lockdownowi jest przyjęcie dawki przypominającej. Wyraźnie zasugerował przy tej okazji, że za jakiś czas tylko ci, którzy ją przyjmą będą uważani za w pełni zaszczepionych.

- Jeśli chodzi o dawki przypominające, to jest bardzo jasne, że otrzymanie trzech dawek szczepionki, otrzymanie dawki przypominającej, stanie się ważnym faktem i ułatwi życie na wiele sposobów. Będziemy musieli dostosować naszą koncepcję tego, co stanowi pełne szczepienie i wziąć to pod uwagę. Myślę, że jest to coraz bardziej oczywiste - mówił Johnson.

Do tej pory do trzeciej dawki szczepionki uprawnionych było ok. 32 mln osób, zaś przyjęło ją 12,86 mln, ale jako że trzecia dawka jest podawana po upływie przynajmniej sześciu miesięcy od drugiej, więc znaczna część uprawnionych jeszcze się nie kwalifikuje. Przynajmniej pierwszą dawkę przyjęło 50,6 mln osób, a drugą - 46 mln. Stanowi to odpowiednio 88 proc. oraz 80 proc. mieszkańców kraju powyżej 12. roku życia.

Czytaj też: Zdrowie Polaków w pandemii. "Wyniki alarmują i to w wielu dziedzinach"

COVID-19. Co to jest dawka przypominająca? Lada moment będzie dostępna dla wszystkich

Będzie plaster na COVID-19. Ruszają badania kliniczne. Ma działać wiele lat

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum