×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Trzecia dawka dla wszystkich. MZ: od 2 listopada skierowania

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP27 października 2021 07:12

Według zapewnień ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, od 2 listopada ruszą skierowania dla osób pełnoletnich na trzecią dawkę szczepionki. Dotyczy to tych, którzy pół roku temu zakończyli proces podstawowego szczepienia.

Trzecia dawka dla wszystkich. MZ: od 2 listopada skierowania
Skierowania na trzecią dawkę od 2 listopada. Fot. Shutterstock
  • Podczas wtorkowej konferencji, 26 października, minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił obecną sytuację epidemiczną w kraju
  • Z przekazanych informacji wynika, że resort przygotowuje się do podania trzeciej dawki wszystkim osobom dorosłym w pełni zaszczepionym
  • - Planujemy, że ten proces wystawiania skierowań dla osób, które pół roku temu miały podaną ostatnią dawkę będzie uruchomiany 2 listopada - powiedział szef resortu

Sytuacja epidemiczna i trzecia dawka

Szef MZ na konferencji prasowej przekazał najnowsze informacje dotyczące sytuacji epidemicznej w Polsce.

Jak mówił, w związku ze wzrostem zakażeń 27 października rusza Szpital Tymczasowy w Ostrołęce, 2 listopada zostanie uruchomiony Szpital Tymczasowy w Poznaniu, a w najbliższym czasie zostanie otwarty szpital na Okęciu.

Minister podkreślił, że wśród wszystkich mutacji wirusa dominuje wariant Delta.

Niedzielski zwracał także uwagę na wzrost liczby wykonywanych testów.

- Bardzo przyspieszyły zlecenia z POZ na wykonywanie testów, bardzo symptomatycznym dniem, jeśli chodzi o wykonanie tych testów jest poniedziałek. W zeszłym tygodniu (w poniedziałek-PAP) mieliśmy wzrost do około 16-17 tys. testów. A w tym tygodniu w poniedziałek było wykonanych ponad 24 tys. takich zleceń - wskazał szef MZ.

Trzecia dawka dla wszystkich. Od 2 listopada skierowania

Minister przekazał, że resort przygotowuje się do podania trzeciej dawki szczepionki dla wszystkich osób dorosłych w Polsce. "Planujemy, że ten proces wystawiania skierowań dla osób, które pół roku temu miały podaną ostatnią dawkę będzie uruchomiany 2 listopada" - przypomniał.

Przypomniał o stanowisku Rady Medycznej, która zarekomendowała możliwość podawania trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19 wszystkim osobom powyżej 18. roku życia

Niedzielski poinformował, że zespół działający przy ministrze zdrowia najpóźniej jutro wyda w tym zakresie rekomendację.

Czytaj: Jest rekomendacja Rady Medycznej dla dawki przypominającej dla wszystkich chętnych

Dlaczego tak ważna jest trzecia dawka?

Zgodnie z wcześniejszą rekomendacją Rady Medycznej przy premierze, podawana jest już trzecia dawka szczepionki, w celu poprawy, utrwalenia i przedłużenia ochrony po szczepieniu, dla chętnych osób powyżej 50 lat oraz pracowników ochrony zdrowia mających bezpośredni kontakt z pacjentem.

Przypominającą dawkę stosuje się we wskazanych grupach z zachowaniem odstępu co najmniej sześciu miesięcy po ukończeniu pełnego schematu szczepienia przeciw COVID-19. Szczepienie jest wykonywane preparatem firmy Pfizer/BioNTech, niezależnie od rodzaju szczepionki zastosowanej uprzednio podczas szczepienia podstawowego I i II dawką.

Niezależnie od tego dawka dodatkowa uzupełniająca podawana jest osobom z upośledzeniem odporności, u których odpowiedź immunologiczna na szczepienie mogła być niewystraczająca.

Czytaj: COVID-19. Co to jest dawka przypominająca? Lada moment będzie dostępna dla wszystkich

Trzecia dawka a dawka przypominająca. Jakie są różnice?

Paszport covidowy. Jak go dostać? Certyfikat COVID-19 jest obowiązkowy w wielu miejscach

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum