• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Trzecia dawka. Niedzielski: będą wystawiane skierowania dla osób powyżej 50 lat

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP22 września 2021 12:00

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że osoby powyżej 50 roku życia otrzymają automatycznie wystawione skierowanie na szczepienie trzecią dawką. Będzie ono wystawiane pół roku po przyjęciu drugiej dawki.

Minister Niedzielski wyjaśnił kwestię trzeciej dawki. Fot. PAP/Piotr Nowak
  • Jeszcze we wtorek, 21 września, premier Mateusz Morawiecki potwierdził, że przyjęto rekomendację o przyjęciu trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19
  • Minister zdrowia Adam Niedzielski potwierdził rekomendację i zaznaczył, że zgodnie z peselami będą wystawiane skierowania automatycznie. Dotyczy to osób powyżej 50 roku życia
  • Rzecznik resortu zdrowia zapewnił, że nie ma problemów z terminami, bo wciąż w magazynach jest dużo szczepionek

Dawka przypominająca dla osób powyżej 50 roku życia

Premier Mateusz Morawiecki poinformował we wtorek, że przyjęto rekomendację przewidującą, że po sześciu miesiącach od pełnego zaszczepienia przeciw COVID-19 będzie można stosować trzecią dawkę przypominającą. Mogą z tego skorzystać osoby powyżej 50 lat i medycy.

Podczas środowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski był pytany o szczegóły zapisywania się na szczepienia osób w wieku powyżej 50 lat, które są już po przyjęciu drugiej dawki szczepionki, a także, czy już mają one wystawione skierowanie.

- Ponieważ mamy kryterium wiekowe, będziemy zgodnie z peselami wystawiać automatycznie to skierowanie - powiedział minister. - Ten proces zajmie chyba jeden, dwa dni, więc w ciągu najbliższych dni możecie państwo sprawdzić, chociażby na Internetowym Koncie Pacjenta, czy takie skierowanie jest już wystawione - wyjaśnił.

- I pamiętajmy, że musi minąć pół roku od szczepienia - podkreślił rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Czytaj: Trzecia dawka. Dr Rajewski: decyzja o jej podawaniu osobom starszym i medykom jest słuszna

Trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19. Kraska poinformował, kto może ją przyjąć

Co z terminami na szczepienie?

Dopytywany, czy już można się zapisywać na taki termin, który by wyprzedzał to pół roku, czy jednak skierowanie będzie wystawione później, minister zdrowia podkreślił, że "skierowanie będzie wystawione zgodnie z kryteriami, które są zawarte w komunikacie".

- Czyli z jednej strony to jest kwestia rocznika, a druga kwestia to jest upłynięcie pół roku, więc dopiero wtedy skierowanie będzie pojawiało się na Internetowym Koncie Pacjenta, czy (też) po prostu będzie wystawiane dla danej osoby - wyjaśnił Niedzielski.

Rzecznik resortu zapewnił, że na pewno nie zabraknie terminów, ponieważ szczepionek w Polsce jest dość dużo. 

Czytaj: Niedzielski: Statystyki jasno pokazują. Szczepienia ratują życie

Rząd zmienił przepisy ws. udostępniania szczepionek COVID-19 za granicę

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum