• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Trzecia dawka. Jej przyjęcie ważne m.in. dla młodzieży jadącej na ferie we Włoszech

Autor: oprac. PW • Źródło: PAP15 stycznia 2022 08:34

Resort zdrowia czeka na decyzję Europejskiej Agencji Leków co do uruchomienia szczepień trzecią dawką wśród nastolatków. Rekomendacja prawdopodobnie zapadnie w drugiej połowie stycznia. Zaszczepienie dawką przypominającą przedłuża ważność certyfikatu covidowego według nowych zasad, co jest istotne podczas zagranicznych wyjazdów na ferie np. do Włoch.

Certyfika covidowy potrzebny przy wyjazdach na ferie za granicą. Fot. AdobeStock
  • Niektórzy z nastolatków mają paszporty covidowe ważne już od 6-7 miesięcy
  • Według zmienionych przepisów certyfikat COVID od 1 lutego będzie ważny przez 9 miesięcy "do celów podróży wewnątrz UE", a nie, jak obecnie, przez rok
  • Są kraje, jak np. Włochy, które stosują odmienne wymogi. Tam ważność certyfikatu covidowego skrócono do 6 miesięcy.
  • Bez dawki przypominającej niektórzy polscy nastolatkowie nie będą tam mogli wjechać podczas ferii zimowych

Paszporty covidowe nastolatków. Do kiedy ważne?

W drugiej połowie maja ubiegłego roku w Polsce ruszyły szczepienia młodzieży w wieku 16 i 17 lat, a kilka tygodni później wśród dzieci w wieku 12-15 lat. Oznacza to, że niektórzy z nastolatków mają paszporty covidowe ważne już od 6-7 miesięcy.

Komisja Europejska przyjęła w grudniu minionego roku przepisy, według których po szczepieniu podstawowym certyfikat COVID będzie ważny przez 9 miesięcy "do celów podróży wewnątrz UE", a nie, jak obecnie, przez rok.

Do przedłużenia ważności certyfikatu covidowego będzie wymagana dawka przypominająca. Nowe przepisy będą obowiązywać w UE od 1 lutego.

Paszport covidowy. We Włoszech odmienne wymogi

Niektóre z krajów wprowadzają jednak odmienne wymogi. Przykładowo we Włoszech certyfikaty od 1 lutego będą ważne jedynie przez 6 miesięcy - dotyczy to wszystkich certyfikatów, również tych wydanych poza Włochami.

Oznacza to, że np. polscy nastolatkowie, którzy chcieliby w czasie ferii udać się do Włoch, mogą napotkać problemy, jeśli od ich szczepienia drugą dawką minęło już ponad pół roku.

W takiej sytuacji będą traktowani jak osoby niezaszczepione, a więc nie będą mogli korzystać np. z hoteli, wyciągów narciarskich, transportu zbiorowego, restauracji. Włoskie przepisy nie przewidują w tym zakresie wyjątków, mimo że w Polsce nie jest jeszcze podawana dawka przypominająca osobom niepełnoletnim.

Kiedy szczepienia nastolatków trzecią dawką

Resort zdrowia zapytany przez PAP kiedy planowane jest uruchomienie szczepień trzecią dawką wśród nastolatków, wskazał, że czeka na decyzję Europejskiej Agencji Leków.

Biuro prasowe Ministerstwa Zdrowia podało, że "do czasu zatwierdzenia przez EMA szczepionek w dawce przypominającej dla osób poniżej 18 r. życia, resort zdrowia nie planuje wydać rekomendacji w sprawie".

"Rekomendacja ta prawdopodobnie zapadnie w drugiej połowie stycznia. Przed końcem stycznia powinny rozpocząć się szczepienia dawką przypominającą młodzieży powyżej 12. roku życia" - informuje MZ.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum