Trwa sądowy bój o szczepienia

Autor: Express Bydgoski/Rynek Zdrowia • • 26 czerwca 2017 11:55

Przedstawiciele ruchów antyszczepionowych czekają na wyrok w procesie rodziców 3,5-miesięcznej Wandzi spod Gniewkowa. Sąd zdecyduje, czy jej rodzice, w związku z odmową zaszczepienia dziewczynki, zostaną ograniczeni we władzy rodzicielskiej.

Trwa sądowy bój o szczepienia
Sąd zdecyduje, czy rodzice, w związku z odmową zaszczepienia dziewczynki, zostaną ograniczeni we władzy rodzicielskiej Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Proces  rodziców ruszył 14 czerwca.  Dla ruchu antyszczepionkowego mała Wanda to symbol wojny o szczepienia - informuje Express Bydgoski.

Jego przedstawiciele wskazują, że instytucje państwowe nie zajmują się tak chętnie sprawami o zadośćuczynienia w przypadku podejrzenia niepożądanego odczynu poszczepiennego (NOP).

Powołują się m.in. na decyzję Sądu Okręgowego w Świdnicy, który orzekał w sprawie matki, domagającej się 500 tys. zł zadośćuczynienia od miejscowego Zespołu Usług Medycznych. Kobieta dowodziła, że lekarz zaszczepił jej córeczkę pomimo poważnych przeciwwskazań, co wywołało trwałe pogorszenie stanu zdrowia dziecka (zachorowało na epilepsję). Sąd uznał, że NOP wystąpił, ale brakuje jednoznacznego związku pomiędzy niepożądanym odczynem poszczepiennym, a chorobą. Zadośćuczynienia nie przyznano.

Stowarzyszenia STOP NOP  ma nadzieję, że nagłośnienie procesu małej Wandy wywoła debatę nt. szczepień, która w końcu doprowadzi m.in. powstania specjalnego systemu rekompensat za NOP-y.

Więcej: www.expressbydgoski.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum