"To wyłącznie wasza wina". Lekarz o pacjentach, którzy kłamią w wywiadach przed szczepieniami

Paulina Gumowska odpowiada za rozwój treści segmentu zdrowie w Grupie PTWP, w tym serwisu rynekzdrowia.pl, którego jest redaktor naczelną. Przed dołączeniem do Grupy PTWP, przez blisko dziewięć lat związana była z Wirtualną Polską. Ostatnio była redaktor naczelną obszaru lifestyle i zdrowie, m.in. WP Kobiety i portalu WP abcZdrowie. Wcześniej była zastępcą redaktora naczelnego WP oraz wiceszefową Strony Głównej i Newsroomu, a także wydawcą i redaktorem. Autor: Paulina Gumowska • Źródło: Paulina Gumowska/Rynek Zdrowia   • 22 marca 2021 11:37

Lekarz kwalifikujący do szczepienia musi wiedzieć o wszystkich czynnikach ryzyka i zaburzeniach zdrowotnych. Jeśli mu nie powiecie lub zataicie, "to jest to wyłącznie wasza wina" - pisze lekarz-ginekolog Maciej Jędrzejko.

"To wyłącznie wasza wina". Lekarz o pacjentach, którzy kłamią w wywiadach przed szczepieniami
Lekarz mówi, jak przygotować się do szczepienia. Fot: Shutterstock
  • Lekarz nie ma wątpliwości, że właściwie przeprowadzony wywiad przed szczepieniem ma ogromne znaczenie w całym procesie
  • Ginekolog opisuje, w jaki sposób pacjent powinien przygotować się do szczepienia
  • W poniedziałek rozpoczęły się zapisy na szczepienia dla osób w wieku 65 oraz 66 lat i starszych

Ginekolog i położnik w poście na Facebooku odniósł się do wątpliwości, jakie pojawiają się wokół szczepionek AstraZeneca i zakrzepicy, którą mają rzekomo wywoływać.

- Często pytacie o bezpieczeństwo szczepień, w szczególności AstraZeneca, której wszyscy się przestraszyli, choć nadal nie potwierdzono związku incydentów zakrzepowo-zatorowych z podaniem szczepionki - napisał ginekolog. Medyk wymienił kilkanaście czynników ryzyka, które mogą do zakrzepicy doprowadzić, m.in.:

- odwodnienie (od wielu dni i tygodni - przewlekły deficyt wodny, wysoka gorączka, nadmierny wysiłek fizyczny, przegrzanie);
- unieruchomienie (bezruch kończyn, uraz, gips);
- stany po naruszeniu ciągłości tkanek (złamania, rekonwalescencja po operacjach brzusznych, ciecie cesarskie);
- wibracje (kilkugodzinna jazda samochodem, lub lot samolotem);
- trombofilie wrodzone (mutacje genów odpowiadających za tworzenie czynników krzepnięcia);
- trombofilie nabyte (np. zespół antyfosfolipidowy APS, nowotwory złośliwe).

Jego zdaniem "wszelkie stany, które są mieszanką powyższych czynników ryzyka, czynią zachorowanie na Covid szczególnie niebezpiecznym". - Można sobie per analogiam wyobrazić, że u tych samych osób - również szczepienie może być hipotetycznie związane z większym ryzykiem wystąpienia NOPów. Ale choroba jest znacznie, znacznie (!) groźniejsza niż najgorsze nawet objawy poszczepionkowe - wskazuje medyk. Lekarz nie ma również wątpliwości, że procesie szczepienia tak ważny jest wywiad z pacjentem.

Jak przygotować się do szczepienia?

- Lekarz kwalifikujący do szczepienia poza odczytaniem ankiety, w której nie wolno kłamać (!) musi wiedzieć o wszystkich czynnikach ryzyka i zaburzeniach zdrowotnych jakie posiadacie. Jeśli mu nie powiecie lub zataicie - to jest to wyłącznie wasza odpowiedzialność - pisze Maciej Jędrzejko. 

W obszernym wpisie lekarz sugeruje również jakie badania powinny zostać wykonane przed szczepieniem oraz jak pacjent powinien przygotować się do samego szczepienia.

Według jego wskazówek należy: 

- nawodnić się doustnie porządnie - 2-3 litry wody na dobę;
- kupić paracetamol na wypadek gorączki;
- skonsultować ze specjalistami swoje choroby dodatkowe;
- rzetelnie brać leki własne;
- w uzasadnionych przypadkach (czynniki ryzyka) - stosować profilaktykę; przeciwzakrzepową pod kontrolą lekarza. 

Liczba wykonanych szczepień

W poniedziałek ministerstwo zdrowia poinformowało o 14 578 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem i 65 zgonach w związku z Covid-19.

Liczba wykonanych szczepień to 5 014 167, w tym pierwszą dawką 3 233 998 oraz drugą dawką 1 780 169. Dzienna liczba szczepień 26 841. Liczba dawek szczepionek dostarczonych do Polski 5 792 900. Liczba dawek zutylizowanych 6 286. Liczba niepożądanych odczynów 5092.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum