PAP/Rynek Zdrowia | 17-10-2018 09:54

Szumowski o projekcie znoszącym obowiązek szczepień: mam nadzieję, że nie zostanie uchwalony

Minister zdrowia Łukasz Szumowski wyraził nadzieję, że obywatelski projekt przewidujący likwidację obowiązku szczepień ochronnych nigdy nie zostanie uchwalony. - Jestem za bardzo mocną władzą rodzicielską, ale są pewne granice wolności - powiedział w środę (17 października) w wywiadzie dla Polskiego Radia 24.

Minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski Fot. PTWP

Minister zdrowia pytany był m.in. o obywatelski projekt, który przewiduje likwidację obowiązku szczepień ochronnych, proponując wprowadzenie zasady dobrowolności. W pierwszym czytaniu sejmowa większość nie zgodziła się na odrzucenie tego projektu i skierowała go do komisji zdrowia oraz polityki społecznej i rodziny. Politycy Prawa i Sprawiedliwości wyjaśniali, że klub głosował za skierowaniem go do komisji, bo PiS obiecało, że nie będzie odrzucać w pierwszym czytaniu projektów obywatelskich. Stanowisko rządu wobec projektu jest negatywne.

Minister pytany był, czy jest jakakolwiek szansa, żeby Sejm uchwalił ten projekt oraz czy projekt ten ma jakieś plusy.

- Mam nadzieję, że (projekt) nie zostanie przyjęty. Natomiast plusem jest to, że uświadomił mi, i myślę, że wielu z nas, że musimy jeszcze więcej o tym mówić, jeszcze więcej podawać przykładów - odpowiedział.

Odnosząc się, do zarzutu, że krytykuje ten projekt, odpowiedział, że "nie chodzi o projekt, ale o ruch, który podważa racje szczepień".

- Czym innym jest dyskusja, jak powinien wyglądać kalendarz szczepień, jak powinno się zabezpieczać przed powikłaniami związanymi ze szczepieniem, jak powinno się reagować na powikłania związane ze szczepieniem, które oczywiście są, ale tak samo są powikłania po operacji wyrostka, czasami śmiertelne, można nawet umrzeć przy amputacji palca - argumentował Szumowski.

- Na pewno szczepienia są jedną z kluczowych spraw, jakie pojawiły się w zakresie ochrony zdrowia. Nie jest to stricte leczenie, ale zapobieganie wielu tysiącom zgonów - podkreślił minister zdrowia.

Odwołał się do historycznych zdjęć przedstawiających dzieci chore na polio. - Teraz na szczęście nie ma już takich osób. Dzięki szczepionkom - zaznaczył.

- Projekt uświadamia nam, jakie demony krążą wokół różnych działań medycznych. Dlatego trzeba rozmawiać i przekonywać - powiedział Szumowski.

Minister zdrowia mówił także o szczepieniach przeciwko grypie.

- To bardzo ciekawy temat. Jako kardiolog powiem, że jedną z wybitnych prac - polskich zresztą, która była doceniona i nagrodzona w Stanach Zjednoczonych (...) - jest praca, która udowadnia, że osoby, które szczepią się przeciwko grypie, mają mniej zawałów - wskazywał.

Obywatelski projekt przewiduje likwidację obowiązku szczepień ochronnych, proponując wprowadzenie zasady dobrowolności; zakłada możliwość doraźnego nakładania przez ministra zdrowia lub wojewodę obowiązku szczepień w razie zagrożenia epidemicznego lub epidemii.

W Polsce co roku wykonuje się kilka milionów szczepień obowiązkowych. Odsetek osób zaszczepionych nadal jest wysoki, ale w ostatnich latach coraz więcej rodziców nie zgadza się na szczepienie swoich dzieci. Z informacji Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny wynika, że w 2010 roku zanotowano 3437 odmów, a w roku 2017 - 30 089 odmów.