Szumowski: braki prądu po huraganie powodem niewłaściwego przechowywania szczepionek

Autor: PAP - Katarzyna Lechowicz-Dyl, Małgorzata Dragan/Rynek Zdrowia • • 05 lutego 2018 12:41

Czasowy brak prądu związany z huraganem spowodował, że doszło do przypadków przechowywania szczepionek w niewłaściwych warunkach - wyjaśnił minister zdrowia Łukasz Szumowski, pytany o doniesienia "DGP”.

Szumowski: braki prądu po huraganie powodem niewłaściwego przechowywania szczepionek
Minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski Fot. PTWP

 - Czasowo nie było dostępu do prądu, nie działa w tym okresie część lodówek i część szczepionek nie była przez pewien czas chłodzona - mówił dziennikarzom minister.

Podkreślił, że fakt ten powinien wykluczyć szczepionki ze stosowania. Zapowiedział, że szczegóły sprawy zostaną przedstawione w poniedziałek na wspólnej konferencji Głównego Inspektora Farmaceutycznego i Głównego Inspektora Sanitarnego.

Czytaj: Szczepili pacjentów specyfikami nadającymi się wyłącznie do utylizacji

- W jakim zakresie (niepełnowartościowe szczepionki -PAP) były użyte, poda Główny Inspektor Farmaceutyczny i Główny Inspektor Sanitarny, bo te organy bezpośrednio odpowiadają za kontrole jakości przechowywania produktów - wskazał.

Pytany o konsekwencje wobec osób, które podawały wadliwe preparaty, minister stwierdził, że odpowiednie informacje przekażą GIF I GIS.

- Przyglądamy się temu bardzo dokładnie. Jeżeli jakiekolwiek specyfiki są użyte niezgodnie z prawem, to konsekwencje są istotne - dodał.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum