×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Szułdrzyński o zniechęcaniu do szczepień. "Bioterroryzm i nauka na poziomie tiktokowym"

Autor: KM • Źródło: TOK FM, Rynek Zdrowia06 grudnia 2021 10:48

Zniechęcanie do szczepień to bioterroryzm; wypowiadają się o nich ludzie bez przygotowania medycznego. To nauka na poziomie tiktokowym - mówił dziś na antenie TOK FM dr Konstanty Szułdrzyński.

Szułdrzyński o zniechęcaniu do szczepień. "Bioterroryzm i nauka na poziomie tiktokowym"
Szczepienia powinny być obowiązkowe dla dorosłych i dzieci - mówił dr Konstanty Szułdrzyński. Fot. DarSzach / Shutterstock.com
  • Szczepienia powinny być obowiązkowe dla wszystkich grup wiekowych - twierdzi dr Konstanty Szułdrzyński z Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA oraz członek Rady Medycznej przy premierze 
  • Czekanie na stuprocentowo skuteczną szczepionkę mija się z celem, bo zanim ona się pojawi, umrze 10 proc. ludzkości
  • Zniechęcanie do szczepień to - jak wskazuje medyk - przestępstwo, bioterroryzm, "nauka na poziomie tiktokowym"

Od 13 grudnia szczepienia 5-latków. Kraska o szczepionce dla dzieci: "Zmniejszona dawka"

Niedzielski o "czarnej statystyce" pandemii. Można było tego uniknąć

Szczepienia przeciw COVID-19 dla każdej grupy wiekowej

Dr Konstanty Szułdrzyński z Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA oraz członek Rady Medycznej przy premierze na antenie radia TOK FM przyznał, że szczepienia przeciw COVID-19 powinny być obowiązkowe: nie tylko dla dorosłych, ale również dla dzieci.

 - Szczepienia są jednym z największych osiągnięć medycyny i ludzkości w ogóle, są jednym z czynników, które wpłyną na zmniejszenie śmiertelności i wydłużenie średniego czasu życia - mówił Szułdrzyński. Podał przykłady chorób, z którymi ludzkość poradziła sobie wyłącznie dzięki szczepieniom: polio, odra czy czarna ospa.

Szułdrzyński wskazał ponadto, że mimo mutacji "póki co, szczepionki cały czas ratują życie". Dodał, że "najpewniej te szczepionki będą z czasem modyfikowane". Nie twierdzi jednak, że Polacy nie dostosują się do potencjalnego obowiązku szczepień.

- Argument, że ludzie nie będą się dostosowywać, jest równie dobry jak ten, żeby pozwolić ludziom jeździć po pijanemu, bo i tak jeżdżą - zauważył Szułdrzyński.

Życie naznaczone pandemią jeszcze długo nie wróci do stanu sprzed koronawirusa

W ocenie specjalisty wszystko wskazuje na to, że pandemia zostanie z nami na długo.

- W jakiś sposób trzeba żyć, obawiam się, że do takiej normalności, do której byliśmy przyzwyczajeni dwa lata temu, prędko nie wrócimy, jeśli w ogóle - przyznał.

- Chodzi o to, że jakoś trzeba żyć: dzieci muszą chodzić do szkół, ludzie starsi z chorobami muszą móc wyjść z domu bez obawy, że jakaś nieodpowiedzialna osoba je zakazi, gospodarka musi pracować - wskazał.

- Trzeba szukać rozwiązań, a nie ma rozwiązań doskonałych - dodał i zaznaczył, że "jak wiadomo, szczepionki nie są skuteczne w stu procentach".

- Jeśli będziemy czekać na szczepionkę skuteczną w 100 procentach, to 10 proc. ludzkości wyginie. Nie tędy droga - przekonywał Szułdrzyński.

Zniechęcanie do szczepień to przestępstwo i bioterroryzm

Poruszony został również temat zniechęcania do szczepień w przestrzeni medialnej.

- Były czasy jaskiniowe i w tych czasach jaskiniowych, jak ktoś wolał polować za pomocą niezaostrzonego na końcu patyka, to po prostu szedł do innej jaskini i to nikomu nie szkodziło - komentował specjalista.

- Natomiast w tej chwili przeczenie postępowi i tego rodzaju działania zniechęcające do szczepień powodują zwiększenie liczby ofiar śmiertelnych, w związku z tym to jest po prostu przestępstwo, to jest bioterroryzm - zauważył Szułdrzyński.

W ocenie lekarza takie twierdzenia są oparte na "kompletnym niezrozumieniu problemu".

- Wypowiadają się bardzo autorytatywnie na ten temat osoby, które nie mają w tym kierunku żadnego przygotowania. Powiedziałbym, że to jest nauka na poziomie tiktokowym - przyznał dr Konstanty Szułdrzyński.

Zobacz też: Dodatek covidowy. Tylko do 31 grudnia czas na korektę w NFZ

Zwolnienie lekarskie z nowego powodu. Szykuje się plaga L4?

45 organizacji medycznych chce zaostrzenia restrykcji. Apel bez odzewu

Skandal z dodatkami covidowymi. KIF pisze do ministra zdrowia

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum