Szef KPRM: w pierwszym kwartale 2021 r. może zaszczepić się około 2,9 mln osób

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 stycznia 2021 13:18

Podczas poniedziałkowej (4 stycznia) konferencji prasowej szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk powiedział, że w pierwszym kwartale 2021 r. może zaszczepić się w Polsce około 2,9 mln osób.

Szef KPRM: w pierwszym kwartale 2021 r. może zaszczepić się około 2,9 mln osób
FOT. szpitalmegrez.pl; zdjęcie ilustracyjne

- Wszystko wskazuje na to, że „przez pierwsze trzy miesiące 2021 roku, czyli do końca pierwszego kwartału, możemy liczyć na dostawy szczepionek trzech producentów: Pfizer - 4,6 mln dawek, Moderna - 800 tys. dawek oraz CureVac - o ile zostanie zarejestrowany - 400 tys. dawek. To nam daje łącznie około 5 mln 880 tys. dawek - powiedział Dworczyk.

Przypomniał, że każdy pacjent musi przyjąć dwie dawki, więc daje to ok. 2,94 mln osób, które mogą być zaszczepione w pierwszym kwartale tego roku. - Takie są warunki, na które wpływ mają wyłącznie producenci - podkreślił. - Mówimy o dwóch grupach - o grupie zero, która liczy około miliona osób oraz grupie pierwszej, która liczy około 10 milionów osób. Z naszych prognoz wynika, że w grupie zero ma szansę zaszczepić się około 700 tysięcy osób - dodał Dworczyk. Jak wskazał, do tej pory zgłosiło się około pół miliona osób.

- Zostanie nam szczepionek, mniej więcej, dla 2,2 miliona osób z grupy pierwszej. To oznacza, że będziemy musieli stworzyć taki model zarządzania szczepieniami, żeby te 2,2 miliona trafiło w sposób sprawiedliwy na teren całego kraju, wszystkich gmin, dla osób najbardziej potrzebujących, a te osoby, które są najbardziej potrzebujące, to seniorzy - dodał szef KPRM.

- Rząd przygotowuje system sprawiedliwego zarządzania szczepieniami, tak by po zaszczepieniu zgłoszonych z grupy zero szczepionki otrzymali w pierwszej kolejności najbardziej narażeni z grupy pierwszej - powiedział Michał Dworczyk.

Zapewnił, że punkty szczepień "pokrywają całą populację", a ich teoretyczna zdolność do szczepienia pozwalałaby na szczepienie 3,5-4 mln osób miesięcznie. Przyznał też, że "nie wszystko jest po stronie polskiego rządu", a "jedną ze zmiennych, na które rząd nie ma wpływu, jest dostawa szczepionek" związana z ograniczoną liczbą dawek preparatu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum