IB/Rynek Zdrowia | 26-04-2021 12:35

Szef KPRM: niektóre punkty szczepień powszechnych ruszą z opóźnieniem

Z powodu opóźnień w dostawach szczepionek do Polski będą opóźnienia w uruchamianiu niektórych punktów szczepień powszechnych - mówi Michał Dworczyk.

Punkty będą uruchamiane kiedy tylko pojawią się szczepionki - zapewnił Dworczyk Fot. ICZMP w Łodzi

  • Opóźnienia w dostawach szczepionek do Polski będą skutkowały późniejszym uruchamianiem punktów szczepień powszechnych - mówi Dworczyk
  • Gdy szczepionki dojadą, powinny być podzielone sprawiedliwie, nie tylko między największymi miastami - zaznaczył
  • Mamy duże dysproporcje w czasie oczekiwania na szczepienie - dodał

Jak przypomniał w poniedziałek szef KPRM, pełnomocnik rządu do spraw szczepień, sieć ponad 6,5 tys. punktów szczepień populacyjnych uzupełniana jest o punkty szczepień powszechnych, które są uruchamiane w miarę dopływu szczepionek.

"Prosimy o elastyczność"

- Obecnie prosimy samorządowców zaangażowanych w tworzenie tych punktów o zrozumienie i elastyczne podejście. Będą one uruchamiane kiedy tylko pojawią się szczepionki - zapewnił Dworczyk.

- Chciałbym zobrazować sytuację na przykładzie Warszawy. Już teraz działają na terenie stolicy 283 punkty, w których są wykonywane szczepienia. Potencjał tych punktów to 202 tys. szczepień tygodniowo, ale liczba dostępnych tygodniowo szczepionek pozostaje na poziomie 91 tys. W tej sytuacji zasadniczą sprawą nie wydaje się ruszanie tu i teraz z nowymi punktami, ale to, aby szczepionki przyjechały do Polski i zostały sprawiedliwie podzielone, nie tylko pomiędzy największymi miastami - wskazywał szef KPRM.

"Mamy duże dysproporcje"

- I tak mamy tu pewną dysproporcję, bo w Warszawie dzwoniąc na infolinię można jeszcze uzyskać termin szczepienia nawet tego samego dnia wieczorem lub następnego dnia. Jednocześnie w Polsce są powiaty, gdzie nie ma tylu punktów szczepień i gdzie na szczepienie trzeba czekać trzy tygodnie - dodał.

Dworczyk przypomniał ponadto, że dzisiaj uruchomiona została rejestracja kolejnych dwóch roczników i w konsekwencji na szczepienie mogą się obecnie rejestrować wszystkie osoby powyżej 46 roku życia.