PAP/Rynek Zdrowia | 01-04-2021 18:42

Szef KPRM: nie będzie możliwości wyboru szczepionki przeciw COVID-19

Nie było i nie będzie możliwości wyboru szczepionki przeciw COVID-19 - zaznaczył na konferencji prasowej szef KPRM Michał Dworczyk.

Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

  • Szef KPRM Michał Dworczyk: - System nie będzie przewidywał, żeby dzwoniąc na infolinię lub rejestrując się przez IKP, wybierać sobie szczepionkę
  • Proporcje się zmieniły. teraz mamy już więcej szczepionek Pfizera niż AstryZeneki i osoby poniżej 70 lat również będą się szczepić Pfizerem

- Nie będzie możliwości wyboru szczepionki, bo te szczepionki są tak samo skuteczne, tak samo skutecznie chronią przed powikłaniami, ciężkim przebiegiem COVID-19. Tego system nie przewidywał i nie będzie przewidywał, żeby dzwoniąc na infolinię lub rejestrując się przez Internetowe Konto Pacjenta, wybierać sobie szczepionkę - podkreślił Dworczyk, pełniący również funkcję pełnomocnika ds. programu szczepień.

Przypomniał też, że na początku dostawy szczepionek mRNA, czyli firm Moderna i Pfizer, były ograniczone. - Więcej było szczepionek AstraZeneca i dlatego został dokonany taki podział szczepionek między grupy wiekowe zgodnie z rekomendacją Rady Medycznej - stwierdził i zaznaczył, że te proporcje się zmieniły.

- W tym momencie mamy już więcej szczepionek Pfizera niż AstryZeneki i w tej chwili tego podziału nie będzie - zaznaczył, odpowiadając w ten sposób na wiadomość dziennikarki, że punkty szczepień dostały informacje, że mogą szczepić osoby poniżej 70 lat również szczepionką Pfizera, a nie tylko AstryZeneki.

Nie wiedziałem, że system ma usterkę

Minister wytłumaczył też dzisiejsze zamieszanie wokół uruchomienia zapisów dla osób w wieku 40-59 lat, mówiąc, że gdy informował w środę rano w radiu RMF FM o tym fakcie, nie zdawał sobie sprawy, że osoby te zapisywane są już na terminy kwietniowe.

- Wtedy nie wiedziałem jeszcze o tym, że system ma usterkę i zaczął zapisywać czterdziestolatków na kwiecień - wyjaśnił.

Dworczyk w czasie konferencji zapowiedział, że właśnie do osób czterdziestoletnich zadzwonią konsultanci i przesuną im szczepienie na maj, aby w kwietniu szanse miały zaszczepić się jeszcze osoby starsze. Te, którym udało się umówić wizytę na dziś lub jutro będą zaszczepione, bo trudno by było w tak krótkim terminie znaleźć na ich miejsce innego pacjenta.

W tej chwili pacjenci szczepieni są trzema preparatami firm Pfizer, AstraZeneca i Moderna. Rada Medyczna przy premierze rekomendowała, w świetle wyników najnowszych badań klinicznych, szczepienie preparatem AstryZeneki osób od 18 do 69 lat.

Do końca sierpnia - według zapowiedzi rządu - powinny być zaszczepione wszystkie chętne osoby, a w II kwartale wykonanych ma być 20 mln szczepień.

Od II kwartału szczepić będzie można się w większej liczbie punktów. Oprócz już dostępnych w przychodniach POZ (i w innych stacjonarnych placówkach medycznych), w szpitalach rezerwowych i tymczasowych, szczepić się będzie można też w szpitalach powiatowych (w każdym powiecie jeden szpital), w punktach samorządowych (w każdym powiecie jeden punkt), w punktach drive-thru, w zakładach pracy i w aptekach.

Od 12 kwietnia codziennie na szczepienia będzie mógł się zapisywać kolejny rocznik. Zgodnie z harmonogramem: 12 kwietnia - rocznik 1962, 13 kwietnia - rocznik 1963, 14 kwietnia - rocznik 1964, 15 kwietnia - rocznik 1965, 16 kwietnia - rocznik 1966, 17 kwietnia - rocznik 1967, 19 kwietnia - rocznik 1968, 20 kwietnia - rocznik 1969, 21 kwietnia - rocznik 1970, 22 kwietnia - rocznik 1971, 23 kwietnia - rocznik 1972 i 24 kwietnia - 1973.