• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Szczepionki wywołały fałszywe poczucie bezpieczeństwa? Tego obawia się szef WHO

Autor: PAP • Źródło: PAP25 listopada 2021 06:38

Europa znów jest epicentrum pandemii COVID-19 - przypomina WHO. W ocenie szefa organizacji Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa ochrona zapewniana przez szczepionki wywołała w ludziach "fałszywe poczucie bezpieczeństwa"

Tedros Adhanom Ghebreyesus, fot. Naresh111 / Shutterstock.com
  • Europa po raz kolejny stała się epicentrum pandemii Covid-19
  • Tak powiedział w środę sekretarz generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus
  • Jego zdaniem ochrona zapewniana przez szczepionki wywołała w ludziach "fałszywe poczucie bezpieczeństwa"

Szczepionki a fałszywe poczucie bezpieczeństwa

- Obawiamy się w wielu krajach i społecznościach fałszywego poczucia bezpieczeństwa i przekonania, że szczepionki zakończyły pandemię i że zaszczepieni ludzie nie muszą podejmować żadnych innych środków ostrożności - powiedział Tedros.

Władze WHO ostrzegają, że wirus SARS-CoV-2 będzie się nadal intensywnie rozprzestrzeniał, jeśli społeczeństwa w okresie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia i koniec roku powrócą do aktywności i mobilności z okresu sprzed pandemii.

Ponad 60 proc. zakażeń i zgonów odnotowano w Europie w ubiegłym tygodniu

Tedros zaznaczył, że w zeszłym tygodniu ponad 60 proc. wszystkich zgłoszonych zakażeń i zgonów z powodu Covid-19 na całym świecie miało miejsce w Europie. Dodał, że szczepienia, noszenie maseczek i dystans społeczny pozostają kluczem do powstrzymania transmisji koronawirusa.

- Wróciliśmy do okresu sprzed pandemii, jeśli chodzi o funkcjonowanie społeczeństw w Europie. Nawet biorąc pod uwagę odrodzenie się pandemii i przeciążenie służby zdrowia w niektórych krajach - podkreślił z kolei dyrektor ds. sytuacji kryzysowych WHO Mike Ryan.

- A rzeczywistość jest taka, że wirus będzie nadal intensywnie przenosić się - dodał.

Główny naukowiec WHO Soumya Swaminathan, zapytana o nowe zalecenie Unii Europejskiej, dotyczące dawek przypominających dla osób powyżej 40. roku życia, powiedziała, że priorytetem powinno pozostać zaszczepienie w pierwszej kolejności wszystkich dorosłych i najbardziej narażonych grup. - Skupmy się na grupach nieszczepionych i wysokiego ryzyka - zaapelowała.

Zobacz też: Kiedy czwarta dawka szczepionki na COVID-19? Prezes URPL nie ma wątpliwości

Molnupirawir w leczeniu COVID-19. Są rekomendacje Europejskiej Agencji Leków

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum