• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Szczepionki są najefektywniejszą formą terapii i zarazem najtańszą

Autor: Jacek Janik • Źródło: Rynek Zdrowia03 grudnia 2021 12:37

Szczepionki ochronne są najefektywniejszą formą terapii. Do tego są stosunkowo tanie. Stąd bardzo istotna jest odpowiedź na pytanie – jak zorganizować System Szczepień Ochronnych w Polsce by działał on powszechnie i bardziej sprawnie pod względem organizacyjnym. – Szczepienia ochronne mają wielowymiarowy, interdyscyplinarny charakter – podkreśla prof. Marcin Czech.

Szczepienia ochronne mają wymiar medyczny i ekonomiczny. Fot. PTWP
  • System Szczepień ochronnych ma nie tylko wymiar medyczny. To działanie profilaktyczne zapobiegające chorobom zakaźnym, ich występowania, leczenia i leczenia powikłań, ale także wymiar ekonomiczny, istotny z punktu widzenia gospodarki
  • Jeśli dzięki szczepionkom można uchronić 85 – 95 proc. społeczeństwa przed chorobą zakaźną – to oszczędzamy zasoby ochrony zdrowia na poziomie wszystkich ogniw systemu
  • Analiza firmy EY - „Dostępność, finansowanie i refundacja szczepień ochronnych w Polsce” pokazała, że jest jeszcze wiele obszarów w systemie szczepień ochronnych, które można i trzeba zoptymalizować

Wymiar medyczny i ekonomiczny

Jak wskazuje prof. Czech, prezes Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego, szczepienia ochronne z jednej strony mają wymiar medyczny i epidemiologiczny. – System polega na tym, aby w sposób odpowiedzialny podejść do profilaktyki chorób zakaźnych. Pandemia COVID 19 uświadomiła nam, że nie powinniśmy zapominać chorobach zakaźnych. One nigdy nie zginęły. Nadal cierpimy z powodu powikłań grypy, zakażeń streptokokowych, meningokokowych… Ta lista jest bardzo długa – mówi prof. Czech.

 

Dodaje: - Obok wymiaru medycznego szczepienia ochronne mają wymiar systemowy. Wychodząc z medycyny naprawczej do szeroko rozumianego zdrowia publicznego, co jest wysiłkiem całego społeczeństwa na rzecz bycia zdrowymi, staramy się zapobiegać chorobom, aby ich nie leczyć. Ma to przełożenie na to jak wykorzystujemy system.

Szczepiąc oszczędzamy

Jak wskazuje ekspert, jeżeli jesteśmy w stanie uchronić 85 – 95 proc. społeczeństwa przed chorobą zakaźną – przed zachowaniem i ciężkim jej przebiegiem– to oszczędzamy zasoby ochrony zdrowia na poziomie wszystkich ogniw systemu.

Oszczędności wynikają także z tego, że nie trzeba leczyć powikłań, np. zawałów serca, w przypadku grypy. To wszystko ma wymiar ekonomiczny.

Czytaj: System szczepień ochronnych w Polsce wymaga zmian. Jakie działania należy podjąć?

Wypowiedź została zarejestrowana podczas XVII Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 18-19 października 2021 r.).

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum