• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Szczepionki przypominające. WHO: na razie nie są potrzebne

Autor: PAP • Źródło: PAP19 sierpnia 2021 11:04

Na razie nie ma potrzeby stosowania szczepionek uzupełniających przeciw COVID-19 - mówi specjalistka Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dr Soumya Swaminathan

Szczepionek na świecie wystarczy, lecz nie są one kierowane we właściwe miejsca we właściwej kolejności - mówi ekspert WHO. Fot. Shutterstock
  • Szczepionki przypominające na razie nie są potrzebne - powiedziała specjalistka WHO Soumya Swaminathan
  • Inny ekspert zwrócił uwagę na fakt niewłaściwej dystrybucji szczepionek
  • Epidemiolog WHO zauważyła, że tam, gdzie wskaźnik szczepień jest niski, rozprzestrzenia się wariant Delta

Szczepionki przypominające - na razie niepotrzebne

Na razie nie ma potrzeby stosowania szczepionek przypominających przeciwko Covid-19 - poinformowała w środę na konferencji online w Genewie Soumya Swaminathan, główna specjalistka naukowa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Powtórzyła, że zanim bogate kraje zaczną podawać u siebie dawki przypominające, na całym świecie powinni zostać zaszczepieni ludzie najbardziej narażeni na ciężki przebieg Covid-19 i zgon z jego powodu.

Pytana o konieczność stosowania dawki przypominającej w celu zwiększenia ochrony przed koronawirusem, przedstawicielka WHO odpowiedziała, że - zgodnie z obecnymi danymi - dawki przypominające nie są potrzebne.

Komentarz ten nawiązuje do decyzji władz USA, gdzie z powodu rosnącego zagrożenia wariantem Delta koronawirusa planowane jest rozpoczęcie od 20 września podawanie dawki przypominającej na szeroką skalę.

Niesprawiedliwa dystrybucja szczepionek

Bruce Aylward, doradca WHO, odnosząc się do zapowiedzi wprowadzenia dawek przypominających w krajach o wysokim dochodzie narodowym, przekonywał, że szczepionek na świecie wystarczy, ale nie są one kierowane we właściwe miejsca we właściwej kolejności.

- Dwie dawki powinny być kierowane do najbardziej narażonych ludzi na całym świecie, zanim zostaną wprowadzone dawki przypominające dla tych już zaszczepionych. A jesteśmy od tego bardzo, bardzo daleko - podkreślił.

Niski poziom szczepień związany z rozprzestrzenianiem się wariantu Delta

Z kolei epidemiolog WHO Maria Van Kerkhove wyraziła opinię, że cyrkulacja wariantu Delta na obszarach o niskim poziomie szczepień powoduje transmisję Covid-19 po całym świecie.

- Delta krąży na obszarach o niskim poziomie zaszczepienia i w kontekście bardzo ograniczonego i niekonsekwentnego korzystania ze środków zdrowia publicznego i środków społecznych - podkreśliła.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum