Szczepionki przeciw grypie: w aptekach ich nie ma, ale są w ofercie prywatnej kliniki

Autor: Gazeta Wyborcza, TOK FM/Rynek Zdrowia • • 06 października 2020 20:34

Jak twierdzą farmaceuci, szczepionki przeciw grypie w aptekach są praktycznie nieosiągalne; nie ma ich też w hurtowniach. Tymczasem jedna w prywatnych klinik oferuje szczepionkę za kwotę niemal 9 razy wyższą od ceny urzędowej.

Szczepionki przeciw grypie: w aptekach ich nie ma, ale są w ofercie prywatnej kliniki
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

- Szczepionek po prostu nie ma w hurtowniach. Prognozujemy, że najwcześniej dużą dostawę otrzymamy z początkiem listopada - mówi farmaceuta z jednej z opolskich aptek. Mieszkańcy mogą jedynie zapisać się na listę oczekujących, ale to nie gwarantuje, że szczepionkę w tym roku w ogóle kupią - pisze Gazeta Wyborcza.

Jak dodaje farmaceuta, problem jest ogólnopolski, bo zapotrzebowanie na szczepionki przeciw grypie w tym roku znacznie przewyższa liczbę dostarczanego towaru do magazynów przez firmy farmaceutyczne. Z tego powodu zakup szczepionki "graniczy z cudem".

Zdaniem wicemarszałka woj. opolskiego Romana Kolka, lekarza z zawodu, szczepionek kupiono kilka razy za mało. - Należałoby zamówić co najmniej 3,5 mln szczepionek, aby dać możliwość zaszczepienia się wszystkim zainteresowanym – wskazuje.

Tymczasem, jak informuje TOK FM, prywatna klinika ogłosiła, że ma szczepionki przeciwko grypie Vaxigrip Tetra, która "normalnie" kosztuje 45,76 zł. Jednak nabycie jej na własną rękę w aptece jest oczywiście niezwykle trudne. Jeśli ktoś chce skorzystać z niej "pozaaptecznie", musi zapłacić 400 zł.

Łukasz Jankowski, szef Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie, podkreśla, że jeśli MZ szybko nie dostarczy szczepionek na rynek, to w sytuacji tak dużego zapotrzebowania takie sytuacje, niestety, mogą się powtarzać. Ocenia, że szczepionka na grypę w dobie pandemii stała się towarem niemalże luksusowym i przedmiotem cenowych spekulacji.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum