Szczepionki przeciw COVID-19. Prawie 3 mln dawek dotarło do Polski, w drodze kolejne dostawy

Autor: oprac. WOK • Źródło: PAP, Rynek Zdrowia21 czerwca 2021 16:24

2,6 mln dawek szczepionek Pfizer/BioNTech i 324 tys. dawek firmy AstraZeneca dotarło do Polski w poniedziałek.

Szczepionki przeciw COVID-19. Prawie 3 mln dawek dotarło do Polski, w drodze kolejne dostawy
2,6 mln dawek szczepionek Pfizer/BioNTech i 324 tys. dawek firmy AstraZeneca dotarło do Polski; FOT. Shutterstock
  • W Polsce wykonano dotychczas prawie 26,5 mln mln szczepień przeciw COVID-19
  • Prawie 3 mln dawek szczepionek Pfizer/BioNTech i firmy AstraZenec jest dotarło do Polski
  • Będąc niezaszczepionym, narażamy się na ryzyko zakażenia i jego konsekwencji - zaznacza dr hab. Piotr Rzymski

O nowych dostawach szczepionek Polską Agencję Prasową poinformował w poniedziałek, 21 czerwca, Michał Kuczmierowski, prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

Szczepienia przeciw COVID-19 rozpoczęły się w Polsce 27 grudnia 2020 r. Według najnowszych danych resortu zdrowia w naszym kraju wykonano dotychczas prawie 26,5 mln mln szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych jest blisko 11,2 mln osób.

Szczepienia w Polsce

Minionej doby wykonano w Polsce 63 569 szczepień. Liczba niepożądanych odczynów to 11 443. Liczba zutylizowanych dawek wnosi 25 038. Liczba dawek dostarczonych do Polski sięga już ponad 29,6 mln.

Liczba dawek dostarczonych do punktów to 27 044 560. Stan magazynu (zabezpieczenie drugich dawek) 596 060. Zamówienia w trakcie realizacji: 2 021 400.

W niedzielę, 20 czerwca Michał Kuczmierowski informował PAP, że we wtorek do kraju trafi 122 tys. szczepionek firmy Johnson & Johnson. Z kolei W sobotę do Polski ma przyjechać 285 tys. szczepionek Moderny.

Przeciwwskazań jest naprawdę bardzo mało

- Przeciwwskazań do szczepienia jest naprawdę bardzo niewiele. W samej tylko Polsce szczepionki przeciw COVID-19 otrzymały miliony ludzi, którzy cieszą się zdrowiem - podkreśla ekspert w dziedzinie biologii medycznej i badań naukowych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu dr hab. Piotr Rzymski.

Dodał, że w pełni zrozumiałe były obawy mnóstwa osób, gdy szczepionki dopiero co zaczęły być stosowane w naszym kraju. - Dlatego też wtedy tłumaczyliśmy w rozmaity sposób, jak te szczepionki zostały opracowane, jak działają, jak zostały przebadane - zaznacza naukowiec.

Ekspert: nie bójmy się szczepień!

- Powstały tak wspaniałe inicjatywy, jak "Nauka przeciw pandemii", zainicjowana przez prof. Andrzeja Fala, ale też inne, w których ramach klinicyści i naukowcy działali na rzecz szerzenia wiedzy - dodał.

- Dzięki temu dziś rzetelnych informacji na temat szczepionek przeciw COVID-19 jest bardzo dużo. A pośród nas coraz więcej osób zaszczepionych - wskazał ekspert.

- Czy jest więc się czego bać? Tylko tego, że będąc niezaszczepionym, narażamy się na ryzyko zakażenia i jego konsekwencji albo tego, że przyłożymy rękę do śmierci innej niezaszczepionej osoby, na którą przeniesiemy wirusa - powiedział dr hab. Piotr Rzymski.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum