×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Szczepionki na COVID. Ekspert radzi: nie trzeba się ich bać, ryzyko grozi niezaszczepionym

Autorzy: PAP; oprac. KM • Źródło: PAP20 czerwca 2021 08:55

Nie trzeba bać się szczepionek - niezaszczepienie, a przez to m.in. możliwość zakażenia innych osób, niesie znacznie większe ryzyko. Mówił o tym biolog dr hab. Piotr Rzymski.

Szczepionki na COVID. Ekspert radzi: nie trzeba się ich bać, ryzyko grozi niezaszczepionym
Obawy były zrozumiałe, gdy szczepionki dopiero zaczęły być stosowane w naszym kraju. Fot. Shutterstock
  • Jest bardzo niewiele przeciwwskazań do szczepień - mówił dr hab. Rzymski
  • Strach przed szczepionkami był zrozumiały, kiedy były nowością, ale akcje takie jak "Nauka przeciw pandemii" rozwiały różne obawy
  • Ekspert wskazał, że obecnie hospitalizowane są zwłaszcza osoby niezaszczepione

- Przeciwwskazań do szczepienia jest naprawdę bardzo niewiele. W samej tylko Polsce szczepionki przeciw COVID-19 otrzymały miliony ludzi, którzy cieszą się zdrowiem - podkreślił ekspert w dziedzinie biologii medycznej i badań naukowych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu dr hab. Piotr Rzymski.

Dodał, że w pełni zrozumiałe były obawy mnóstwa osób, gdy szczepionki dopiero co zaczęły być stosowane w naszym kraju.

Działanie szczepionek zostało wytłumaczone i nie ma czego się bać

- Dlatego też wtedy tłumaczyliśmy w rozmaity sposób, jak te szczepionki zostały opracowane, jak działają, jak zostały przebadane. Powstały tak wspaniałe inicjatywy, jak "Nauka przeciw pandemii", zainicjowana przez prof. Andrzeja Fala, ale też inne, w których ramach klinicyści i naukowcy działali na rzecz szerzenia wiedzy. Dzięki temu dziś rzetelnych informacji na temat szczepionek przeciw COVID-19 jest bardzo dużo. A pośród nas coraz więcej osób zaszczepionych - wskazał ekspert.

- Czy jest więc się czego bać? Tylko tego, że będąc niezaszczepionym, narażamy się na ryzyko zakażenia i jego konsekwencji albo tego, że przyłożymy rękę do śmierci innej niezaszczepionej osoby, na którą przeniesiemy wirusa - dodał.

Hospitalizowane są zwłaszcza osoby niezaszczepione

Rzymski wskazał, że biorąc pod uwagę dane ze szpitali, wyraźnie widać, że obecnie hospitalizuje się w przeważającej większości tylko osoby niezaszczepione.

- W Wielkiej Brytanii wzrost zakażeń wariantem delta notuje się przede wszystkim w regionach, w których stopień wyszczepienia jest niski. A u nas w Polsce, co przerażające, stopień wyszczepienia grup senioralnych jest niewystarczający - podkreślił.

Rzymski pytany, co można zrobić, kiedy np. mamy w rodzinie upartą babcie lub dziadka, którzy za nic nie chcą poddać się szczepieniu, odpowiedział, że wówczas warto zastosować tzw. metodę kokonu.

- Zaszczepmy wszystkich innych, z bliskiego otoczenia, których możemy. A obecnie możemy już również tych młodszych, bo szczepionka Pfizera została autoryzowana dla osób od 12. roku życia - zaznaczył ekspert.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum