• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Szczepionki mRNA zmniejszają transmisję COVID-19 wśród niezaszczepionych

Autor: oprac. KM • Źródło: Rzeczpospolita, Rynek Zdrowia20 maja 2021 15:30

Szczepionki mRNA zmniejszają transmisję COVID-19 wśród nieszczepionych i zagrożonych ciężkim przebiegiem choroby - wynika z badania opisanego w The New England Journal of Medicine.

Szczepionki mRNA zmniejszają transmisję COVID-19 wśród niezaszczepionych
Niezaszczepieni również odnoszą korzyści ze szczepionek. Fot. Shutterstock
  • Szczepionki Pfizer i Moderna zmniejszają transmisję COVID także wśród nieszczepionych
  • Wnioski sformułowano na podstawie wyników badania przeprowadzonego wśród pensjonariuszy domów opieki w USA
  • Liczba zakażeń zmniejszyła się od 4,3 proc. 2 tygodnie po rozpoczęciu szczepień do 0,3 proc. 6 tygodni później

 

Naukowcy z Brown University z Rhode Island i Genesis HealthCare w drodze badania pokazali, że szczepionki Pfizer/BioNTech i Moderna przyczyniły się do zmniejszenia transmisji wirusa także wśród nieszczepionych, którzy byli obarczeni ryzykiem ostrego przebiegu choroby COVID-19.

Wystarczyło kilka tygodni

Badacze wzięli pod lupę dane ponad 18,2 tys. zaszczepionych przeciw COVID-19 podopiecznych domów opieki. Osoby te były szczepione przynajmniej jedną dawką szczepionki. Nieco ponad 13 tys. z nich zaszczepiono drugą dawką. Niespełna 4 tys. pensjonariuszy nie szczepiło się. Następnie co 3-7 dni wszystkich pensjonariuszy badano pod kątem COVID.

Liczba zakażeń spadła wśród zaszczepionych jedną i dwiema dawkami szczepionki: odpowiednio z 4,5 do 1,4 proc. i z 1,3 do 0,3 proc. Dane dotyczące niezaszczepionych były jeszcze bardziej spektakularne: odnotowano spadek liczby zakażonych od 4,3 do 0,3 proc.

Szczepionki mogą jednak nie uchronić zaszczepionych

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Rockefeller University pokazało, że wśród 417 pracowników zaszczepionych szczepionkami Pfizer i Moderna dwie osoby - czyi ok. 0,5 proc. - zachorowało. To badanie również opisano w NEJM.

Możliwość zachorowania mimo szczepienia podkreślał wcześniej także dr. Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Izby Lekarskiej:

- Zaszczepiony nawet dwiema dawkami po kontakcie z wirusem może przez jakiś czas posiadać go na błonach śluzowych. Oczywiście siła zakaźności jest niższa, przenoszenie być może trwa dobę, dwie - ale jednak ryzyko występuje - mówił lekarz.

Jeszcze wcześniej dr hab. Jerzy Jaroszewicz, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Chorób Zakaźnych i Hepatologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach ostrzegał, że szczepionki mRNA mają skuteczność 85-95 proc., co oznacza, że część zaszczepionych może zachorować się COVID-19, ale z lekkim przebiegiem:

- U osób, które mają skąpe objawy albo nie mają objawów, prawie na pewno występuje dużo niższa replikacja koronawirusa w drogach oddechowych. O logarytm a nawet dwa logarytmy, czyli 10- i 100-krotnie, niższa. Prawdopodobnie w związku z tym też takie przypadki niosą z sobą dużo niższą zakaźność - mówił prof. Jaroszewicz.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum