Szczepionki firmy AstraZeneca nie dla polskich seniorów? "Dyskusje trwają od piątku"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 lutego 2021 08:19

Rada Medyczna przy premierze rozważa, czy szczepić polskich seniorów przeciwko COVID-19 szczepionką firmy AstraZeneca - brakuje danych o jej skuteczności w tej grupie wiekowej - podkreśla "Dziennik Gazeta Prawna."

Szczepionki firmy AstraZeneca nie dla polskich seniorów? "Dyskusje trwają od piątku"
Brakuje danych o skuteczności szczepionki w tej grupie wiekowej Fot. Flickr (CC-NC-ND 2.0)

"Rekomendacja Europejskiej Agencji Medycznej sugeruje, że w przypadku grupy 55 plus każdy kraj powinien zdecydować sam - zwraca uwagę nasz rozmówca, który zna wątpliwości rządowych ekspertów. W Europie w tej sprawie zapadły już pierwsze decyzje. Niemcy wydali rekomendację, by preparat podawać tylko osobom w wieku 18-64 lata. Włosi rozważają podawanie go obywatelom poniżej 55. Roku życia. w Polsce dyskusje na ten temat toczą się od piątku" - czytamy w poniedziałkowym "DGP".

"Z naszych ustaleń wynika, że rozważane jest wydanie zalecenia podobnego do niemieckiego lub włoskiego, trwa jednak dyskusja, jak dokładnie ustawić limit wiekowy" - informuje "DGP".

Dziennik dodaje, że pierwsza dostawa szczepionek firmy AstraZeneca ma nadejść do Polski 9 lutego. Przypomina, że do tej pory głównym dostawcą preparatów dla Polski jest Pfizer i w ograniczonym zakresie - Moderna.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum