• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Szczepionki dla dzieci dotrą do Polski w grudniu. Rzecznik MZ: będzie ich ok. 1 mln

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP03 listopada 2021 12:00

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował na antenie TVP Info, że już w grudniu dotrą do kraju pierwsze dawki szczepionek dla dzieci w wieku 5-11 lat.

W grudniu dotrą dawki szczepionek dla dzieci. Fot. Shutterstock
  • Jak zaznaczył rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz, dawki przeznaczone dla dzieci są produkowane na odrębnej linii przez te same koncerny
  • Dawki dla dzieci mają inny skład jakościowy, dlatego też pierwsze dostawy pojawią się po decyzji Europejskiej Agencji Leków
  • Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) wydały zgodę na szczepienie dzieci w wieku 5 do 11 lat przeciwko COVID-19 zgodnie z zaleceniem komitetu doradczego

Szczepionki dla dzieci dotrą do Polski w grudniu

- Pierwszych dawek szczepionki spodziewamy się w grudniu. Będzie to około miliona dawek szczepionek dla dzieci. Pamiętajmy, to jest odrębna linia produkcyjna. Europa nie ma żadnej szczepionki dla dzieci - powiedział Andrusiewicz.

Zaznaczył, że szczepionki dla najmłodszych, mimo że produkowane są przez te same koncerny pochodzą z odrębnych linii produkcyjnych.

Czytaj również: Koronawirus. 3 listopada pękła kolejna granica. Zmarły 124 osoby

Dr Grzesiowski: wkrótce będzie 30 tys. zakażeń dziennie. "Czas na wprowadzanie ograniczeń dla niezaszczepionych"

Szczepionki dla dzieci mają inny skład jakościowy

- To są inne dawki, to jest inny skład jakościowy, więc pierwsze szczepionki dla dzieci 5-11 lat będą dosyłane do Polski po wydaniu decyzji przez Europejską Agencję Leków - podał.

Przypomniał też, że dopiero tydzień temu wyniki badań dotyczące grupy dzieci w wieku 5-11 lat, które zgromadził Pfizer, dotarły do Europejskiej Agencji Leków (EMA).

- Liczymy, że przynajmniej miesiąc potrwa podjęcie tej decyzji przez Europejską Agencję Leków, tej rekomendacji, która będzie Polsce służyła do podjęcia decyzji o szczepienia osób w grupie od 5 do 11 lat - wyjaśnił.

Czytaj: Rzecznik rządu o weryfikacja szczepień w pracy. Projekt trafi na Sejm

Wydano zgodę na szczepienie dzieci w wieku 5-11 lat

Dyrektor amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) Rochelle P. Walensky wydała zgodę na szczepienie dzieci w wieku 5 do 11 lat przeciwko COVID-19 zgodnie z zaleceniem komitetu doradczego CDC, który obradował we wtorek.

Rochelle P. Walensky podkreślała także, że podobnie jak w przypadku szczepionek dla dorosłych, te dziecięce one niemal w 91 proc. skuteczne w zapobieganiu ciężkiemu przechodzeniu Covid-19.

- W badaniach klinicznych efekty uboczne były łagodne, samoograniczające się, podobne do obserwowanych u dorosłych, a także występujących podczas podawania innych szczepionek zalecanych dla dzieci. Najczęstszym efektem ubocznym był ból ramienia  - powiedziała Walensky.
Według CDC szczepionki przeciwko Covid-19 przeszły - i nadal będą przechodzić - najbardziej intensywne sprawdzanie poziomu bezpieczeństwa w historii Stanów Zjednoczonych.

Pomogą uchronić dzieci przed zakażeniem koronawirusem, a tym samym zmniejszyć ryzyko ciężkich zachorowań lub długotrwałych powikłań. Przyczynią się też do ograniczenia transmisji koronawirusa w społeczeństwie i pozwolą uniknąć konieczności wprowadzania kockdownu.

Czytaj: Jest zgoda na szczepienie dzieci w wieku od 5 do 11 lat w USA

Jest plan nowych obostrzeń. Będą mniejsze limity w sklepach i gastronomii

Koronawirus. 3 listopada pękła kolejna granica. Zmarły 124 osoby

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum