• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Szczepionki czekają w magazynie. Mimo małego zainteresowania, preparaty muszą być kupowane

Autor: oprac. JKB • Źródło: Gazeta Wyborcza, Rynek Zdrowia23 sierpnia 2021 11:06

W ubiegłym tygodniu Polska odsprzedała blisko 1 mln dawek szczepionki od Pfizera Australii. Mimo coraz słabszego zainteresowania szczepieniami w naszym kraju, MZ musi wykupić zakontraktowane dawki od producentów.

Polska odsprzedała już 5 mln dawek szczepionek innym państwom. Fot. Shutterstock
  • W ostatnich tygodniach spada zainteresowanie szczepieniami 
  • Polska odsprzedała dawki szczepionek krajom zachodnim, m.in. Hiszpanii, Portugalii czy też Norwegii
  • Choć w magazynach wciąż znajdują się zabezpieczone dawki, to w dalszym ciągu Polska musi zrealizować obowiązujące kontrakty i kupować kolejne szczepionki

 Co ze szczepionkami w magazynie?

Jak podaje "Gazeta Wyborcza" Polska odsprzedała już 5 mln dawek szczepionek innym państwom. Mamy zakontraktowanych w sumie 100 mln dawek szczepionek przeciw COVID-19 od producentów – łącznie od czterech firm otrzymaliśmy prawie 52 mln dawek.

Niestety zainteresowanie szczepieniami pod koniec maja nagle spadło, co przełożyło się na znacznie mniejszą wyszczepialność społeczeństwa. Nawet wprowadzone kampanie promocyjne na niewiele się zdały – loteria szczepionkowa nie okazała się tak trafna, jak początkowo zapewniano.

"Gazeta Wyborcza" przypomina, że z powodu mniejszego zainteresowania szczepieniami, Polska koniec końców została zmuszona do odsprzedania części zakontraktowanych dawek. Wiąże się z to ze zmniejszeniem kosztów przechowywania i utylizacji. Według informacji przekazanych przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych, odsprzedano dawki państwom zachodnim. Ponad 2,4 mln dawek Pfizera trafiło do Hiszpanii, 600 tys. dawek dotarło to Portugalii, a 1 mln dawek Moderny do Norwegii. Do Australii przekazano także 1 mln dawek, ale preparatu Pfizer.

Choć Polska nie potrzebuje reszty dawek, ze względu na podpisane kontrakty nie może odstąpić od ich kupna. W magazynach wciąż przechowywanych jest około 10 mln dawek, z czego 8 mln w RARS. "Polska musi wykupić zakontraktowane dawki – jest to zobowiązanie wynikające ze złożonych zamówień" – cytuje "GW" informację od resortu zdrowia.

Czytaj: Rząd sprzeda 4 mln dawek szczepionek na COVID-19, bo Polacy nie chcą się szczepić

Szczepienia w Polsce. Będzie nałożony obowiązek?

Przypomnijmy, pod koniec lipca szef KPRM Michał Dworczyk zwrócił uwagę, że wielu pracodawców zgłaszało swoje uwagi związane z wprowadzeniem obowiązkowego szczepienia przeciw COVID-19. Jednym z postulatów było m.in. weryfikowanie szczepień przez pracodawców.

Z kolei prof. Andrzej Horban, przewodniczący Rady Medycznej przy premierze, nie wykluczył, że w niedalekiej przyszłości rozwiązania francuskie będą możliwe. Stwierdził także, że "ręka nas świerzbi, żeby rekomendować (szczepienia) dla dorosłych, niektórych grup specyficznych, narażonych na zakażenie".

Przypomnijmy, w Polsce do 23 sierpnia wykonano 35 824 579 szczepień, z czego drugą dawką 16 778 111. W pełni zaszczepionych jest 18 459 139 osób. Dzienna liczba szczepień wyniosła 16 980. Liczba niepożądanych odczynów 14 458. Liczba zutylizowanych dawek 352 729. Do Polski dostarczono 51 783 530 dawek, w magazynie znajduje się 8 041 665 zabezpieczonych dawek i 905 575 zamówień jest w trakcie realizacji.

Czytaj: Dworczyk: obostrzenia w trakcie czwartej fali będą uwzględniały szczepienia

Dworczyk o obostrzeniach dla niezaszczepionych: Nie wykluczamy żadnych rozwiązań

Obowiązkowe szczepienia? Prof. Horban: ręka nas świerzbi

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum