• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Szczepionkę BioNTech-Pfizer można trzymać w lodówce dłużej niż pięć dni

Autor: oprac. KG • Źródło: PAP17 maja 2021 17:30

Szczepionkę przeciwko Covid-19 firm BioNTech-Pfizer można trzymać do 31 dni w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza.

Szczepionkę BioNTech-Pfizer można trzymać w lodówce dłużej niż pięć dni
Zmiana ta wydłuża zatwierdzony okres przechowywania nieotwartej rozmrożonej fiolki szczepionki Pfizer w temp. 2-8 stopni Celsjusza. FOT. Materiały prasowe
  • Europejska Agencja Leków (EMA) poinformowała w poniedziałek, że szczepionkę można trzymać do 31 dni w temperaturze 2-8 stopni C.
  • Dotychczas dozwolony czas przechowywania w zwykłej lodówce wynosił pięć dni
  • To wydłuża okres przechowywania z pięciu dni do jednego miesiąca

"Komitet ds. leków dla ludzi (CHMP) EMA zalecił zmianę w zatwierdzonych (...) warunkach przechowywania szczepionki Covid-19 opracowanej przez firmy BioNTech i Pfizer. Ułatwi to obchodzenie się ze szczepionką w ośrodkach szczepień w całej Unii Europejskiej" - czytamy w komunikacie Agencji przesłanym przedstawicielom mediów.

Pfizer w normalnej lodówce wytrzyma miesiąc

Zmiana ta wydłuża zatwierdzony okres przechowywania nieotwartej rozmrożonej fiolki w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza (tj. w normalnej lodówce) z pięciu dni do jednego miesiąca (31 dni).

''Zmiana została zatwierdzona po dokonaniu oceny dodatkowych danych z badań stabilności. (...) Oczekuje się, że zwiększona elastyczność w zakresie przechowywania i obchodzenia się ze szczepionką będzie miała znaczący wpływ na planowanie i logistykę wprowadzania szczepionek w państwach członkowskich UE" - doprecyzowała EMA.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum